statystyki

Co się wlicza do stażu emerytalnego. Czy można doliczyć kuroniówkę i składki KRUS?

autor: Maria Kuźniar09.08.2013, 07:28; Aktualizacja: 09.08.2013, 08:52
Przy wyliczaniu okresu składkowego i wysokości emerytury są brane pod uwagę składki odprowadzane zarówno do ZUS-u, jak i do KRUS-u.

Przy wyliczaniu okresu składkowego i wysokości emerytury są brane pod uwagę składki odprowadzane zarówno do ZUS-u, jak i do KRUS-u.źródło: ShutterStock

Pan Zygmunt chciałby przejść na wcześniejszą emeryturę. – Kapitał początkowy mam obliczony na 24 lata – pisze czytelnik. – Czy do okresu składkowego i nieskładkowego mogę doliczyć kuroniówkę? Przez kilka lat płaciłem także składki do KRUS, czy one również się liczą? – pyta.

reklama


reklama


Jeśli okresy bezrobocia z powodu niemożności otrzymania pracy lub niemożności podjęcia szkolenia zawodowego przypadały przed 15 listopada 1991 r., możliwe jest ich uwzględnienie przy ustalaniu prawa do emerytury i obliczaniu wysokości świadczenia, nawet jeśli nie był pobierany zasiłek dla bezrobotnych. W takiej sytuacji do dokumentów składanych do ZUS-u należy dołączyć zaświadczenie z odpowiedniego urzędu pracy (bądź innego organu do spraw zatrudnienia) potwierdzające okres pozostawania bez pracy.


Pozostało jeszcze 85% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

  • as(2014-12-02 13:13) Odpowiedz 21

    67 letniego policjanta biegającego za przestępcą wyobrazić sobie pan nie potrafi, a pielęgniarkę, chirurga czy chociażby kierowcę autobusu szkolnego to już co innego... aha... to ciekawe... Prawda jest taka, że gdyby tej przepaści nie było - tzn. jednym kilka lat ujęli a dołożyli je właśnie m.in. tym policjantom to by się nic złego nie stało, a dobrego wiele!!!

  • NIEWOLNICTWO NAD WISLA(2013-08-10 21:10) Odpowiedz 10

    ZLIKWIDOWAC PRZWYILEJE EMERYTALNA I POGONIC DO ROBOTY FALSZYWYCH RENCISTOW ORAZ 40 LETNICH EMERYTOW!!! PRZYWILEJE Z KOMUNY RUJNUJA PANSTWO POLSKIE, NIGDY NIE BYLO ZMIANY SYSTEMU Z SOCJALISTYCZNEGO NA KAPITALISTYCZNY W TYM CHOLERNYM KRAJU, JEDYNIE KOMUCHY ODEBRALY ROBOLOM NIEPLACOWE ELEMENTY WYNAGRODZENIA I ZROBILY Z ROBOLI XIX WIECZNYCH NIEWOLNIKOW!!! A TUSK REPREZENTUJE INTERESY POSTKOMUCHOW I PODTRZYMUJE TEN CHORY I ZGNILY SYSTEM, KTOREGO NAJWIEKSZYM EFEKTEM JEST TO ZE POLSKA WYMIERA!!!

  • Andrzej(2013-08-15 20:31) Odpowiedz 10

    40 lat pracy i pełna emerytura.
    Chory system wybranym grupom społecznym wypłaca emerytury bardzo wysokie a przepracowali 15,20,25 lat.Utopijne przepisy kładą system ubezpieczeń i poniżają ludzi pracy którzy muszą pracować 50 lat i mieć 67 lat aby otrzymać emeryturę.
    Dziadostwo w zarządzaniu krajem do potęgi.
    Opcja PO i PSL działają przeciwko narodowi polskiemu, wyludnienie kraju następuje bardzo szybko, zostaną tylko uprzywilejowani z wysokimi emeryturami ,emeryci i renciści, grozi to likwidacją kraju i niewypłacalności po prostu eksterminacja polaków na żądanie Rządu.

  • Ola(2013-08-25 20:40) Odpowiedz 10

    Polska to chory kraj , w którym starzy schorowani ludzie ZMUSZANI są do NIEWOLNICZEJ PRACY do 67 roku życia bez względu na staż pracy. Wynoszący często 40 do 50at pracy zawodowej. I za to dostają ok. 1200zl/miesiąc.
    Podczas gdy uprzywilejowane grupy zawodowe ( policja, wojsko , sądównictwo tzw. Grupy ucisku społecznego) odchodzą na EMERYTURKI a raczej ODCHODZĄ W STAN SPOCZNKU z chrendnie WYSOKIMI ŚWIADCZENIAMI ( nie wiadomo dlaczego) i żyją z PRACY NIEWOLNICZEJ POZOSTAŁEJ CZĘŚCI SPOŁECZEŃSTWA , która to niewolniczej grupa stra i schorowana charuje w pocie czoła na chore dalnie wysokie świadczenia. MŁODYCH , ZDROWYCH I SINYCH 35 letnich policjantów Wojskowych , promuratorów , sędziów , górników i pitymów.

  • cd(2013-08-09 20:30) Odpowiedz 00

    OFE JEST NIEKONSTYTUCYJNYM OSZUKAŃCZYM SYSTEMEM WYPROWADZAJĄCYM ZNACZNE KAPITAŁY Z POLSKI NA NIEKORZYŚĆ PRZYMUSZONYCH DO TEGO PŁACĄCYCH SKŁADKI POLAKÓW. DZIWNE JEST TU MILCZENIE TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO JAKGDYBY SĘDZIOWIE TEGO TRYBUNAŁU WSPIERALI PRZESTĘPCZOŚĆ.

  • andrzej(2013-09-15 20:33) Odpowiedz 01

    A czy ktoś zdaje sobie sprawę, że Górnicy więcej wpłacają składek ZUS niż biorą w postaci emerytur?
    Czy wyobrażacie sobie 67 policjanta biegającego za przestępcą?
    Najpierw trzeba pomyśleć a dopiero mówić!!!

  • Drugą sprawą jest że TK w sprawach indentycznych .(2013-08-10 11:00) Odpowiedz 00

    może wydać odmienne uzasadnienia--tak stało się z ustawą wcześniejszych emerytur art.46 w zwiąku z art.29 oraz bardziej utrudninym dla uprawnionego art.32 gdzie doszło do dyskryminacji mężczyzn,wprowadzając zmiany tylko dla kobiet.Argumentując iż kobieta liczy się tylko w życiu i rodzinie.Zaś rok wcześniej TK w 2007r. orzekł niezgodność art.46 w związku z art.29 ze względu równości płci i z opóżnieniem przyznał prawa 60 letnim mężczyznom.Z tego wynika że kryzys łamie wszelkie zasady równości i sprawiedliwości ???

  • l.(2013-08-10 10:53) Odpowiedz 00

    Trybunał to ludzie z PO.powinni byćc niezależni Ci sędziowie. i stanąc po stronie milionów Polaków, a nie tej zarazy Tuskowej.

  • osa(2013-08-10 14:04) Odpowiedz 00

    do emerytury wlicza się wszystko nawet lata pracy od 16 roku życia do ukończenia szkoły załużmy średniej do cwili kiedy rozpoczęło się pracę na gospodarstwie rodziców dziadków o ile się tam było zameldowanym trzeba tylko mieć 2 -ch świadków a dokumenty dostanie się w ZUS- TAK PRZESZŁAM NA EMERYTURĘ JA I MÓJ MĄŻ

  • wstyd(2013-08-11 08:44) Odpowiedz 00

    pieprzony rząd zabrał wcześniejsze emerytury a młodzi wyjeżdżają za granicę za chlebem

  • 63 latek(2013-08-10 21:01) Odpowiedz 00

    ta banda przy władzy która wydłużyla wiek emerytalny do 67 lat a sama korzysta z wielu przywilejów zaczyna się sypać i oby jak najprędzej nastąpił jej kres.

  • osa(2013-08-10 19:22) Odpowiedz 00

    W ZUS NIGDY NIE BYLI I NIE SĄ -policja -górnicy -hutnicy wojsko-a emerytury biorą ogromne bo jak za Gierka nam się należy

  • dusia(2013-08-11 13:55) Odpowiedz 00

    Nie wierzę w rzetelność i prawość TK chodzi mi o ubiegłoroczną waloryzację emerytur i rent

  • matka(2013-08-11 12:33) Odpowiedz 00

    Ten rząd nie jest POLSKI nic nie robią dla dobra POLAKÓW. Likwidują zakłady pracy podam przykład nowoczesna cukrownia Łagiewniki została zrównana przez NIEMCÓW z ziemią. Na zachodzie z rządu POLSKIEGO się nabijają że to barany.

  • MK(2013-08-10 18:06) Odpowiedz 00

    Do ludzi długoletnie pracujących po 40-45-lat !
    Jak to możliwe ,że w ZUS -brakuje kasy na emerytury po 40-45-LATACH PRACY ! ILE w ZUS jest naciągaczy którzy otrzymują zasłużone wcześniejsze emerytury za pracę ( w której nigdy nie byli ?)

  • 63latek(2013-08-11 11:40) Odpowiedz 00

    W którym kraju mając 46 lat stażu pracy pracownik nie może przejść na emeryturę .Chyba tylko w tuskolandi.Czy po tylu latach pracy nie ma w zusie moich składek.Czy to państwo tylko jest do oszukiwania uczciwych ludzi a sprzyja złodzieją i ich adwokatom.

  • fan(2013-08-11 21:37) Odpowiedz 00

    Tak było przed wojną i tak jest obecnie!.