statystyki

Co się wlicza do stażu emerytalnego. Czy można doliczyć kuroniówkę i składki KRUS?

autor: Maria Kuźniar09.08.2013, 07:28; Aktualizacja: 09.08.2013, 08:52
  • Wyślij
  • Drukuj
Przy wyliczaniu okresu składkowego i wysokości emerytury są brane pod uwagę składki odprowadzane zarówno do ZUS-u, jak i do KRUS-u.

Przy wyliczaniu okresu składkowego i wysokości emerytury są brane pod uwagę składki odprowadzane zarówno do ZUS-u, jak i do KRUS-u.źródło: ShutterStock

Pan Zygmunt chciałby przejść na wcześniejszą emeryturę. – Kapitał początkowy mam obliczony na 24 lata – pisze czytelnik. – Czy do okresu składkowego i nieskładkowego mogę doliczyć kuroniówkę? Przez kilka lat płaciłem także składki do KRUS, czy one również się liczą? – pyta.



Jeśli okresy bezrobocia z powodu niemożności otrzymania pracy lub niemożności podjęcia szkolenia zawodowego przypadały przed 15 listopada 1991 r., możliwe jest ich uwzględnienie przy ustalaniu prawa do emerytury i obliczaniu wysokości świadczenia, nawet jeśli nie był pobierany zasiłek dla bezrobotnych. W takiej sytuacji do dokumentów składanych do ZUS-u należy dołączyć zaświadczenie z odpowiedniego urzędu pracy (bądź innego organu do spraw zatrudnienia) potwierdzające okres pozostawania bez pracy.


Pozostało jeszcze 85% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
WYKUP DOSTĘP
Wyślij SMS o treści:

KD.ARTYKUL na numer:7255

Koszt SMS to 2zł + VAT

Jeżeli posiadasz darmowy kod dostępu, wprowadź go w oknie powyżej. Kod daje dostęp do wybranego artykułu.

więcej informacji »

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 17

  • 1: cd z IP: 87.205.100.* (2013-08-09 20:30)

    OFE JEST NIEKONSTYTUCYJNYM OSZUKAŃCZYM SYSTEMEM WYPROWADZAJĄCYM ZNACZNE KAPITAŁY Z POLSKI NA NIEKORZYŚĆ PRZYMUSZONYCH DO TEGO PŁACĄCYCH SKŁADKI POLAKÓW. DZIWNE JEST TU MILCZENIE TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO JAKGDYBY SĘDZIOWIE TEGO TRYBUNAŁU WSPIERALI PRZESTĘPCZOŚĆ.

  • 2: l. z IP: 188.146.239.* (2013-08-10 10:53)

    Trybunał to ludzie z PO.powinni byćc niezależni Ci sędziowie. i stanąc po stronie milionów Polaków, a nie tej zarazy Tuskowej.

  • 3: Drugą sprawą jest że TK w sprawach indentycznych . z IP: 78.154.67.* (2013-08-10 11:00)

    może wydać odmienne uzasadnienia--tak stało się z ustawą wcześniejszych emerytur art.46 w zwiąku z art.29 oraz bardziej utrudninym dla uprawnionego art.32 gdzie doszło do dyskryminacji mężczyzn,wprowadzając zmiany tylko dla kobiet.Argumentując iż kobieta liczy się tylko w życiu i rodzinie.Zaś rok wcześniej TK w 2007r. orzekł niezgodność art.46 w związku z art.29 ze względu równości płci i z opóżnieniem przyznał prawa 60 letnim mężczyznom.Z tego wynika że kryzys łamie wszelkie zasady równości i sprawiedliwości ???

  • 4: osa z IP: 31.63.168.* (2013-08-10 14:04)

    do emerytury wlicza się wszystko nawet lata pracy od 16 roku życia do ukończenia szkoły załużmy średniej do cwili kiedy rozpoczęło się pracę na gospodarstwie rodziców dziadków o ile się tam było zameldowanym trzeba tylko mieć 2 -ch świadków a dokumenty dostanie się w ZUS- TAK PRZESZŁAM NA EMERYTURĘ JA I MÓJ MĄŻ

  • 5: MK z IP: 85.198.223.* (2013-08-10 18:06)

    Do ludzi długoletnie pracujących po 40-45-lat !
    Jak to możliwe ,że w ZUS -brakuje kasy na emerytury po 40-45-LATACH PRACY ! ILE w ZUS jest naciągaczy którzy otrzymują zasłużone wcześniejsze emerytury za pracę ( w której nigdy nie byli ?)

  • 6: osa z IP: 31.63.177.* (2013-08-10 19:22)

    W ZUS NIGDY NIE BYLI I NIE SĄ -policja -górnicy -hutnicy wojsko-a emerytury biorą ogromne bo jak za Gierka nam się należy

  • 7: 63 latek z IP: 89.68.117.* (2013-08-10 21:01)

    ta banda przy władzy która wydłużyla wiek emerytalny do 67 lat a sama korzysta z wielu przywilejów zaczyna się sypać i oby jak najprędzej nastąpił jej kres.

  • 8: NIEWOLNICTWO NAD WISLA z IP: 37.30.172.* (2013-08-10 21:10)

    ZLIKWIDOWAC PRZWYILEJE EMERYTALNA I POGONIC DO ROBOTY FALSZYWYCH RENCISTOW ORAZ 40 LETNICH EMERYTOW!!! PRZYWILEJE Z KOMUNY RUJNUJA PANSTWO POLSKIE, NIGDY NIE BYLO ZMIANY SYSTEMU Z SOCJALISTYCZNEGO NA KAPITALISTYCZNY W TYM CHOLERNYM KRAJU, JEDYNIE KOMUCHY ODEBRALY ROBOLOM NIEPLACOWE ELEMENTY WYNAGRODZENIA I ZROBILY Z ROBOLI XIX WIECZNYCH NIEWOLNIKOW!!! A TUSK REPREZENTUJE INTERESY POSTKOMUCHOW I PODTRZYMUJE TEN CHORY I ZGNILY SYSTEM, KTOREGO NAJWIEKSZYM EFEKTEM JEST TO ZE POLSKA WYMIERA!!!

  • 9: wstyd z IP: 80.51.106.* (2013-08-11 08:44)

    pieprzony rząd zabrał wcześniejsze emerytury a młodzi wyjeżdżają za granicę za chlebem

  • 10: 63latek z IP: 89.68.117.* (2013-08-11 11:40)

    W którym kraju mając 46 lat stażu pracy pracownik nie może przejść na emeryturę .Chyba tylko w tuskolandi.Czy po tylu latach pracy nie ma w zusie moich składek.Czy to państwo tylko jest do oszukiwania uczciwych ludzi a sprzyja złodzieją i ich adwokatom.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie