statystyki

Co się wlicza do stażu emerytalnego. Czy można doliczyć kuroniówkę i składki KRUS?

autor: Maria Kuźniar09.08.2013, 07:28; Aktualizacja: 09.08.2013, 08:52
  • Wyślij
  • Drukuj
Przy wyliczaniu okresu składkowego i wysokości emerytury są brane pod uwagę składki odprowadzane zarówno do ZUS-u, jak i do KRUS-u.

Przy wyliczaniu okresu składkowego i wysokości emerytury są brane pod uwagę składki odprowadzane zarówno do ZUS-u, jak i do KRUS-u.źródło: ShutterStock

Pan Zygmunt chciałby przejść na wcześniejszą emeryturę. – Kapitał początkowy mam obliczony na 24 lata – pisze czytelnik. – Czy do okresu składkowego i nieskładkowego mogę doliczyć kuroniówkę? Przez kilka lat płaciłem także składki do KRUS, czy one również się liczą? – pyta.

reklama


Jeśli okresy bezrobocia z powodu niemożności otrzymania pracy lub niemożności podjęcia szkolenia zawodowego przypadały przed 15 listopada 1991 r., możliwe jest ich uwzględnienie przy ustalaniu prawa do emerytury i obliczaniu wysokości świadczenia, nawet jeśli nie był pobierany zasiłek dla bezrobotnych. W takiej sytuacji do dokumentów składanych do ZUS-u należy dołączyć zaświadczenie z odpowiedniego urzędu pracy (bądź innego organu do spraw zatrudnienia) potwierdzające okres pozostawania bez pracy.


Pozostało jeszcze 85% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 17

  • 1: as z IP: 77.113.63.* (2014-12-02 13:13)

    67 letniego policjanta biegającego za przestępcą wyobrazić sobie pan nie potrafi, a pielęgniarkę, chirurga czy chociażby kierowcę autobusu szkolnego to już co innego... aha... to ciekawe... Prawda jest taka, że gdyby tej przepaści nie było - tzn. jednym kilka lat ujęli a dołożyli je właśnie m.in. tym policjantom to by się nic złego nie stało, a dobrego wiele!!!

  • 2: andrzej z IP: 83.5.95.* (2013-09-15 20:33)

    A czy ktoś zdaje sobie sprawę, że Górnicy więcej wpłacają składek ZUS niż biorą w postaci emerytur?
    Czy wyobrażacie sobie 67 policjanta biegającego za przestępcą?
    Najpierw trzeba pomyśleć a dopiero mówić!!!

  • 3: Ola z IP: 31.11.164.* (2013-08-25 20:40)

    Polska to chory kraj , w którym starzy schorowani ludzie ZMUSZANI są do NIEWOLNICZEJ PRACY do 67 roku życia bez względu na staż pracy. Wynoszący często 40 do 50at pracy zawodowej. I za to dostają ok. 1200zl/miesiąc.
    Podczas gdy uprzywilejowane grupy zawodowe ( policja, wojsko , sądównictwo tzw. Grupy ucisku społecznego) odchodzą na EMERYTURKI a raczej ODCHODZĄ W STAN SPOCZNKU z chrendnie WYSOKIMI ŚWIADCZENIAMI ( nie wiadomo dlaczego) i żyją z PRACY NIEWOLNICZEJ POZOSTAŁEJ CZĘŚCI SPOŁECZEŃSTWA , która to niewolniczej grupa stra i schorowana charuje w pocie czoła na chore dalnie wysokie świadczenia. MŁODYCH , ZDROWYCH I SINYCH 35 letnich policjantów Wojskowych , promuratorów , sędziów , górników i pitymów.

  • 4: Andrzej z IP: 62.141.253.* (2013-08-15 20:31)

    40 lat pracy i pełna emerytura.
    Chory system wybranym grupom społecznym wypłaca emerytury bardzo wysokie a przepracowali 15,20,25 lat.Utopijne przepisy kładą system ubezpieczeń i poniżają ludzi pracy którzy muszą pracować 50 lat i mieć 67 lat aby otrzymać emeryturę.
    Dziadostwo w zarządzaniu krajem do potęgi.
    Opcja PO i PSL działają przeciwko narodowi polskiemu, wyludnienie kraju następuje bardzo szybko, zostaną tylko uprzywilejowani z wysokimi emeryturami ,emeryci i renciści, grozi to likwidacją kraju i niewypłacalności po prostu eksterminacja polaków na żądanie Rządu.

  • 5: fan z IP: 83.23.115.* (2013-08-11 21:37)

    Tak było przed wojną i tak jest obecnie!.

  • 6: dusia z IP: 83.25.112.* (2013-08-11 13:55)

    Nie wierzę w rzetelność i prawość TK chodzi mi o ubiegłoroczną waloryzację emerytur i rent

  • 7: matka z IP: 89.68.248.* (2013-08-11 12:33)

    Ten rząd nie jest POLSKI nic nie robią dla dobra POLAKÓW. Likwidują zakłady pracy podam przykład nowoczesna cukrownia Łagiewniki została zrównana przez NIEMCÓW z ziemią. Na zachodzie z rządu POLSKIEGO się nabijają że to barany.

  • 8: 63latek z IP: 89.68.117.* (2013-08-11 11:40)

    W którym kraju mając 46 lat stażu pracy pracownik nie może przejść na emeryturę .Chyba tylko w tuskolandi.Czy po tylu latach pracy nie ma w zusie moich składek.Czy to państwo tylko jest do oszukiwania uczciwych ludzi a sprzyja złodzieją i ich adwokatom.

  • 9: wstyd z IP: 80.51.106.* (2013-08-11 08:44)

    pieprzony rząd zabrał wcześniejsze emerytury a młodzi wyjeżdżają za granicę za chlebem

  • 10: NIEWOLNICTWO NAD WISLA z IP: 37.30.172.* (2013-08-10 21:10)

    ZLIKWIDOWAC PRZWYILEJE EMERYTALNA I POGONIC DO ROBOTY FALSZYWYCH RENCISTOW ORAZ 40 LETNICH EMERYTOW!!! PRZYWILEJE Z KOMUNY RUJNUJA PANSTWO POLSKIE, NIGDY NIE BYLO ZMIANY SYSTEMU Z SOCJALISTYCZNEGO NA KAPITALISTYCZNY W TYM CHOLERNYM KRAJU, JEDYNIE KOMUCHY ODEBRALY ROBOLOM NIEPLACOWE ELEMENTY WYNAGRODZENIA I ZROBILY Z ROBOLI XIX WIECZNYCH NIEWOLNIKOW!!! A TUSK REPREZENTUJE INTERESY POSTKOMUCHOW I PODTRZYMUJE TEN CHORY I ZGNILY SYSTEM, KTOREGO NAJWIEKSZYM EFEKTEM JEST TO ZE POLSKA WYMIERA!!!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie