Mam 66 lat. ZUS odmówił mi ustalenia emerytury na nowych zasadach, choć przyznał to świadczenie. Od 2007 r. pobieram wcześniejszą emeryturę. W wieku 61–62 lat byłam zatrudniona przez półtora roku na podstawie umowy o pracę. Osiągane zarobki nie pozwalają jednak na przeliczenie podstawy wymiaru. Czy decyzja ZUS jest prawidłowa?
Tak. Z uwagi na to, że czytelniczka jest uprawniona do wcześniejszej emerytury, ZUS nie obliczy jej emerytury na nowych zasadach, nawet jeśli spełnione są pozostałe warunki do jej przyznania.
Z pytania wynika, że czytelniczka spełnia warunek wieku i stażu określony w art. 27 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Kontynuowała także ubezpieczenia emerytalne i rentowe po osiągnięciu wieku emerytalnego. Nie skorzysta jednak z ustalenia wysokości emerytury w powszechnym wieku emerytalnym na nowych zasadach. Przeszkodą jest przyznanie wcześniejszej emerytury.
Wysokość emerytury w powszechnym wieku emerytalnym także nie ulegnie zmianie. Podstawa wymiaru emerytury w powszechnym wieku emerytalnym jest taka sama jak wcześniejszej emerytury. Czytelniczka nie podlegała bowiem ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym po przyznaniu wcześniejszej emerytury przez okres co najmniej 30 miesięcy, co stanowi warunek obliczenia części socjalnej emerytury od nowej kwoty bazowej.
Z kolei w przypadku gdy jedyną podstawą odmowy ustalenia emerytury w nowej wysokości i porównania jej z wysokością ustaloną na starych zasadach jest w ocenie ZUS niespełnienie warunku dotyczącego złożenia wniosku o emeryturę po 31 grudnia 2008 r. przez osobę, która ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury, warto rozważyć złożenie odwołania do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.
Podstawa prawna
Art. 27 i 55 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.).