Rada Ministrów ustaliła wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2014 r. na minimalnym ustawowym poziomie wynoszącym 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r. Przyjmując to ustalenie rząd wziął po uwagę informację o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wysokości inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na 2014 r.

Wydanie rozporządzenia jest konieczne, ponieważ Komisja Trójstronna ds. Społeczno-Gospodarczych nie uzgodniła zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2014 r.

Przedstawiając tę propozycję Rada Ministrów wzięła pod uwagę: bardzo trudną sytuację finansów publicznych, w tym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych; potrzebę podejmowania działań zmierzających do wyhamowania tempa wzrostu wydatków sztywnych budżetu państwa; cel obecnie realizowanej polityki rządu, którym jest ograniczenie nadmiernego deficytu budżetu państwa (chodzi o oszczędną konstrukcję finansów państwowych po stronie wydatkowej).

Przedstawiciele związków zawodowych uznali jednak, że wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w przyszłym roku powinna wynieść 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r. Stronę rządową poparli pracodawcy z Konfederacji Lewiatan. Rozporządzenie wejdzie w życie w dniu następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.