W przyszłym roku emerytury i renty zostaną zwiększone zaledwie o jedną piątą realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r. Rząd przyjął projekt rozporządzenia w sprawie waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych.
Wczoraj rząd przyjął projekt rozporządzenia w sprawie waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych. Przyszłoroczna zmiana ich wysokości będzie na minimalnym poziomie określonym przez rząd. W 2014 roku waloryzacja będzie bowiem uwzględniać bardzo niski średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, który zostanie zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnej płacy w poprzednim roku.
Podstawą do ustalenia paramentów w taki sposób jest art. 89 ust. 5 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.). Wcześniej, podczas plenarnego posiedzenia trójstronnej komisji do spraw społeczno-gospodarczych, wskaźnika waloryzacji nie udało się ustalić partnerom społecznym. Związkowcy domagali się, aby emeryci i renciści skorzystali z podwyżki płac i proponowali jego zwiększenie o 50 proc. Na takie rozwiązanie, ze względu na trudną sytuację budżetową, nie zgodziła się strona rządowa i pracodawcy. W razie nieuzgodnienia stanowiska Rada Ministrów ma obowiązek określić w terminie 21 dni od zakończenia negocjacji wysokość zwiększenia wskaźnika w drodze rozporządzenia. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem następującym po ogłoszeniu.
Etap legislacyjny
Rząd przyjął projekt rozporządzenia