statystyki

Czy można jednocześnie pobierać własną emeryturę i rentę po mężu?

autor: Maria Kuźniar15.02.2013, 07:23; Aktualizacja: 15.02.2013, 08:01
  • Wyślij
  • Drukuj
W razie zbiegu praw do kilku świadczeń wypłaca się albo wybrane przez osobę uprawnioną, albo wyższe.

W razie zbiegu praw do kilku świadczeń wypłaca się albo wybrane przez osobę uprawnioną, albo wyższe.źródło: ShutterStock

Pani Elżbieta od dwóch lat jest na emeryturze. Kilka miesięcy temu zmarł jej mąż. – Czy mogę liczyć na rentę po mężu, a jeśli tak, to czy będę mogła pobierać oba świadczenia? Czy zawsze wdowa lub wdowiec ma prawo do renty po zmarłym – pyta nasza czytelniczka.

reklama


Niestety, pani Elżbieta może liczyć wyłącznie na jedno świadczenie. Do niej należy wybór, czy pozostanie przy własnej emeryturze, czy zdecyduje się na rentę po zmarłym małżonku. Jeśli jednak tego nie zrobi, decyzję podejmie za nią Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wybierając wyższe świadczenie.

Wysokość renty rodzinnej po śmierci małżonka wynosi 85 proc. renty lub emerytury, która przysługiwałaby zmarłemu.

Prawo do pobierania renty rodzinnej mogą nabyć wszystkie osoby, które spełniają co najmniej jeden z warunków dotyczących wieku, wychowywania małoletnich dzieci lub niezdolności do pracy. Aby otrzymać świadczenie, osoba która się o nie ubiega, musi udowodnić, że w chwili śmierci współmałżonka miała ukończone 50 lat albo też miała stwierdzoną niezdolność do pracy – orzeczoną przez lekarza lub komisję lekarską ZUS. Ponadto ubiegający się o świadczenie musiał pozostawać we wspólności małżeńskiej ze zmarłym lub też mieć prawo do alimentów ustalone wyrokiem sądu. W takim przypadku należy złożyć odpowiednie oświadczenie na wniosku o rentę rodzinną i dołączyć wyrok lub ugodę sądową.

W wyjątkowych sytuacjach, nawet jeśli nie są spełnione powyższe warunki, wdowiec lub wdowa mogą liczyć na świadczenie. Jeśli znajdują się w ciężkiej sytuacji materialnej i udowodnią, że ma to bezpośredni związek ze śmiercią współmałżonka, mogą liczyć na okresową roczną rentę rodzinną.

Jeśli natomiast będą brać udział w szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy, renta będzie wypłacana przez okres jego trwania, jednak nie dłużej niż przez dwa lata.

Podstawa prawna

Art. 65–73, 95 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 39

  • 1: biedaczka emerytka z IP: 77.45.27.* (2014-01-28 19:52)

    jestesmy w uni.wdowom nalezy sie jej emerytura i połowa renty rodzinnej.tak jest we wszystkich krajach uni.w polsce okradaja wdowe i wdowcow.

  • 2: Bożena z IP: 83.9.225.* (2013-11-07 19:57)

    Jestem wdową obecnie otrzymuję rentę po zmarłym niedawno mężu , który przepracował w naszym kraju przeszło 40 lat , ja przeszło 30 lat , z przyczyn ekonomicznych firmy zostałam zwolniona z pracy , nie należy mi sie zasiłek bezrobotny ani w przyszłości moja emerytura, bo nie ma sensu dokonywać wyboru , ponieważ, moja emeryrura w przeliczeniu na moje dochody z pracy wyniesie mniejsza kwote niz obecnie pobierana renta jw. dlatego pytam dlaczego nie przysługuje mi moja emerutura i renta po zmarłym mężu ? . Bo prawdopodobnie żyjemy w państwie prawa i w UE.

  • 3: witwe z IP: 80.143.252.* (2013-11-04 09:04)

    Mieszkam w niemczeh od 5-ciu lat jestem wdowa pracuje zawodowo etat 50% moj staz pracy w niemczech do dnia dzisiejszego wynosi 7 lat w Polsce przepracowalam 2o lat. Mam 61 lat chciala bym przejsc na emeryture. Czy moge starac sie o emeryture po mezu? Moja na dzien dzisiejszy wynosic bedzie 70 euro. Co z emerytura z Polski? I ile moge otrzymac tej emezytury? Pzosze o pozytywna odpowiedz.

  • 4: wdowa z IP: 145.53.89.* (2013-10-16 21:59)

    Postaramy się masowo umierać ZUS postara się nam dopomoc.Wdowi grosz skierujemy do pana BOGA tam czeka nas PRAWDZIWY RAJ tak BIBLIA nas zapewnia.Nie będzie płaczu ani bólu itd.SMIERĆ nas wyzwoli i wzbijemy się do nieba.

  • 5: Magdalena 78 z IP: 194.139.171.* (2013-10-01 13:00)

    A właśnie że MOŻNA - pod warunkiem, że jedno z małżonków było w ZUS a drugie w KRUS ! Jedna ze znajomych w taki właśnie sposób pobiera 85% renty po męży i 50% swojej emerytury - legalnie, z obu źródeł. To niesprawiedliwe i niekonstytucyjne, ale tak jest. DLaczego oboje pracujący małżonkowie w ZUS nie mają takich możliwości i przywilejów - nie wiem - kto potrafi to wyjaśnić ???

  • 6: EMERYT STOCZNIOWY z IP: 89.229.74.* (2013-03-12 11:45)

    jak mozna tak oszukiwac len tusk to specjalista jak ponizyc emerytow .Moze Pani Prof. Lipowicz zajmie sie tym problemem

  • 7: POZA z IP: 178.180.161.* (2013-03-06 16:57)

    PYTAM SIE kiedy wejdzie ustawa do korzystania z dwoch swiadczen .Panowie poslowie spieszcie sie bo nam czas ucieka .

  • 8: OBYWATEL UE z IP: 83.29.82.* (2013-03-06 12:54)

    Czy można jednocześnie pobierać własną emeryturę i rentę po mężu?
    Można ale nie w POLSCE ,bo to szczególny przypadek w UNI EU.To samo dotyczy różnicy w wynagrodzeniach takzwane WYNAGRODZENIE GODZIWE.
    MAMY OBOWIĄZKI OBYWATELA UE A PRAWA RWPG.

  • 9: zorja z IP: 176.201.226.* (2013-03-06 11:02)

    we włoszech jest podobnie i to dotyczy też drugiej strony choć w50% , to jest sprawiedliwe ,bo jeśli sie pracuje we dwoje, i płaci składki to uczciwe a w Polsce większość idzie na pensie urzędasów, balowanie ,zabiegi wycieczki i inne apotem mydlą oczy o braku pieniędzy i nie opłacalności drugiego filara niech zaczną lepiej zarządzć i zmniejszą kadrę niech przestaną trwonić na własne przyjemności jak czę sto donosiła prasa...

  • 10: emerytka z IP: 213.158.216.* (2013-02-26 12:22)

    Moja emerytura stracona męża okradziona/15%/- znam takie osoby co ni gdy nie pracowały i śmieją się w nos bo po zmarłym mężu mają takie same świadczenie jak ja 85%- tylko ja biegałam z dziecmi do żłopka stracilam zdrowie w pracy i dziś muszę w aptece zostawić 5o % emerytury.uczćiwie? straciłam swoje składki 35-letnie. a co mają powiedzieć ci co niedoczekali em.a pochuwkowego rodzina dostała okrojone do 4000. 00 zł-uczciwie? w tel, reklama zachęca do dalszego ubezp. pochuwkowego-zaufać?

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie