statystyki

ZUS nie będzie wypłacać wdowie renty rodzinnej i emerytury

autor: Bożena Wiktorowska04.09.2012, 07:06; Aktualizacja: 04.09.2012, 08:17
 • Wyślij
 • Drukuj
ZUS wybierze świadczenie wdowie.

ZUS wybierze świadczenie wdowie.źródło: ShutterStock

Ubezpieczony z prawem do renty rodzinnej i własnej emerytury może dokonać wyboru, z którego tytułu chce otrzymać wypłatę. Jeśli nie, to ZUS wybierze wyższe świadczenie.

reklama


W 2010 roku ubezpieczona złożyła wniosek o przyznanie jej renty rodzinnej po zmarłym mężu. Na tej podstawie ZUS wstrzymał jej wypłatę przysługującej jej emerytury. W odwołaniu od tej decyzji kobieta domagała się wypłaty dwóch świadczeń, czyli zarówno emerytury, jak i renty po zmarłym mężu. ZUS zwrócił się do sądu I instancji o oddalenie odwołania. W czasie postępowania wyjaśniającego ustalono, że zainteresowana przed śmiercią męża przez siedem lat pobierała własną emeryturę. ZUS wstrzymał wypłatę tego świadczenie po złożeniu przez ubezpieczoną wniosku o przyznanie renty rodzinnej.

Sąd I instancji stwierdził, że zgodnie z art. 95 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.), w przypadku zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z nich (wyższe lub wybrane przez uprawnionego). W praktyce więc osobie zainteresowanej przysługuje prawo wyboru. Jeżeli jednak nie skorzysta z tego uprawnienia, to ZUS kontynuuje wypłatę wyższego świadczenia. Ze względu na fakt, że w tym konkretnym przypadku renta rodzinna była wyższa niż emerytura, zakład wypłacił tę pierwszą. Sąd jednak wskazał, że nie ma podstawy prawnej do spełnienia żądań wnioskodawczyni.

Ubezpieczona złożyła apelację od niekorzystnego dla siebie wyroku. Sąd apelacyjny orzekł jednak, że nie ma podstaw do wypłaty jej zarówno renty rodzinnej, jak i emerytury. Nie uwzględnił także tego, że w systemach ubezpieczeniowych obowiązujących w innych krajach Unii Europejskiej obowiązują rozwiązania prawne umożliwiające podwójne wypłaty.

W efekcie tego ubezpieczona złożyła skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego (SN). Podkreśliła w niej, że chociaż jako ubezpieczona opłacała składki uszczuplające bieżące dochody rodziny, to teraz otrzymuje rentę rodzinną na takiej samej zasadzie, jak osoby, które nigdy nie pracowały i nie odprowadzały należności do ZUS. Jej zdaniem, jest to niezgodne z konstytucją.

SN oddalił jednak skargę ubezpieczonej, uznając, że nie ma ona żadnych podstaw. Nie można bowiem w tym przypadku mówić o dyskryminacji osób, które pozostając w związku małżeńskim, pracowały i opłacały składki ubezpieczeniowe, a teraz pobierają rentę rodzinną tak jak osoby, które nigdy nie były zatrudnione. SN wskazał, że w tym przypadku nie została naruszona zasada równości.

ORZECZNICTWO

Wyrok Sądu Najwyższego z 4 kwietnia 2012 r., sygn. akt I UK 390/11

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 72

 • 1: Janek z IP: 89.70.154.* (2015-01-30 19:39)

  Czemu nie może mieć 2 świadczeń skoro oboje zasilali ZUS przez x lar? to Państwo złodziei.

 • 2: i z IP: 89.68.41.* (2015-01-09 21:40)

  Ten ZUS najlepiej niech ezmie wszystko dla siebie DOSC tego rozumiemy sie

 • 3: M z IP: 176.221.121.* (2014-12-31 14:38)

  złodzieje i tyle.
  Żona przepracowała 35 lat, mąż przepracował ponad 40 lat.
  Mąż umiera. Składki, które wypracował przez całe swoje życie zostają UKRADZIONE w całości jeśli żona zostanie przy swoim świadczeniu albo w drugim przypadku żona straci całe swoje świadczenie i 15% z tego co się należało mężowi... - to nie jest ZŁODZIEJSTWO?
  No ale przecież musi być na świadczenia dla takich nierobów jak wszyscy politycy, burmistrzowie, prezydenci miast, prezesi spółek podlegających miastu czy gminie i wszyscy inni na preferencyjnych warunkach jak prokuratorzy, policjanci itp.

  A Ty szaraczku się martw jak przeżyć za grosze - a może lepiej od razu umierać...

  W normalnych państwach istnieje dziedziczenie części świadczeń należnych współmałżonkowi - tylko nie w tym ********* państwie, którym rządzą ZŁODZIEJE biorący kilometrówkę bo im się ku%^& należy i mogą. Śmieją się ze zwykłych ludzi... mają nas za nic...

 • 4: StAAbrA z IP: 79.163.177.* (2014-12-23 17:19)

  Znam gościa , któremu ZUS "wybrał" wyższe świadczenie przedemerytalne - od pełnej emerytury , na którą właśnie nieszczęśnik przeszedł .
  Definiując złodziejskie numery mafii : tradycyjna juma - tym razem "na wybór korzystniejszej oferty dla klienta".
  Koniaczek ?

 • 5: łucka z IP: 89.161.31.* (2014-12-17 09:17)

  Rolniczka przeszła na emeryturę z KRUS a po roku zmarł jej mąż, pobierający emeryturę z ZUS. Obecnie ta kobieta otrzymuje swoją emeryturę z KRUS i rodzinną po mężu z ZUS ! Jednak w Polsce tak można, tylko nie wszystkim! Fakt naprawdę ma miejsce - to znana mi osobiście rolniczka.

 • 6: no tak z IP: 91.232.175.* (2014-10-21 16:25)

  Boże każda polska ku-wa tylko chce mnie okraść, nie wstyd wam

 • 7: ted z IP: 37.130.60.* (2014-10-19 17:50)

  To draństwo którego doświadczyła moja mama Oboje z tatą przeszli na emeryturę w jednym roku ale tata zmarł po 6 mc. .
  Mama dostała świadczenie po tacie bo miał wyższe ale swojego brać nie może . Oboje wypracowali sobie emerytury, a jej status materialny po jego śmierci znacznie się pogorszył, i nawet połowa własnej emerytury poprawiła by jej sytuację .

 • 8: obserwator prawa z IP: 178.235.66.* (2014-10-16 17:44)

  Jeżeli jesteśmy w Unii ,to niech też będzie prawo unijne .Nsi posłowie zajmują się swoimi sprawami ,zamiast przystosowywać nasze prawo do unijnego ,. Jeżeli w Uni wdowa otrzymuje i wypracowaną emeryturę , to powinna /tak jak w Unii /otrzymywać rentę po męzu .Proste jak drut...

 • 9: kris z IP: 94.5.27.* (2014-10-12 10:44)

  Po praz kolejny powtarzam... Zasady ZUSU to zasady mafi... a z mafia nie wygrasz inaczej jak ogniem haha
  ZUS ma juz przeszlo 80 lat i pod jego przykrywka rzad polski sciaga najzwyklejszy w swiecie haradz za to ze w ogole zyja na terenie kraju... co za bzdura... i my w UE jestesmy??? haha
  Wyjezdzajcie z polski chocby do niemiec, niech ten kraj szlag trafi.
  Ja sie z tym nie zgadzam wiec wyjechalem daaaaleko. Nie trawie mafijnych podatkow.

 • 10: wybe z IP: 85.222.81.* (2014-09-24 22:06)

  Co z rentą rodzinną w przypadku śmierci męża pobierającego emeryturę z Budżetu Państwa (nie z ZUS)? Czy wdowa-emerytka ZUS musi zrezygnować ze swojej niższej emerytury? To nie są podwójne świadczenia z FUS !

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama