statystyki

Jakie zmiany przygotował rząd dla przyszłych emerytów od 1 stycznia 2013 roku

autor: Bożena Wiktorowska01.06.2012, 07:03; Aktualizacja: 01.06.2012, 08:30
  • Wyślij
  • Drukuj

Co czeka świadczeniobiorców od 1 stycznia 2013 rok. Jak zmieni się system emerytalny.



● Pracownik zatrudniony w szczególnych warunkach za dwa lata nabędzie prawo do emerytury specjalnej. Dotąd była ona wypłacana do 65. roku życia. Czy wydłuży się czas jej pobierania?

● Pracownica urodzona w grudniu 1953 r. po wejściu w życie reformy emerytalnej będzie musiała pracować aż do ukończenia 60 lat i 4 miesięcy. Na podstawie obecnych przepisów nie ma prawa do emerytury mieszanej. Czy po zmianach nabędzie do niej prawo?

● Grający na giełdzie zarobił tyle, że nie musi już pracować. Nie opłaca też składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Czy jeśli przez długi okres będzie je dobrowolnie uiszczał, to otrzyma minimalną emeryturę z ZUS?

● Pracownica urodzona w 1980 roku rozpoczęła pracę w 2000 roku w szczególnych warunkach. Ponieważ nastąpiło to po 31 grudnia 1998 r., nie będzie mogła przejść na emeryturę pomostową. Czy mimo to będzie mogła wcześniej zakończyć aktywność zawodową?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie zmiany przygotował rząd dla przyszłych emerytów od 1 stycznia 2013 roku

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 12

  • 1: zz z IP: 150.254.216.* (2012-06-01 09:20)

    Cóż zło powraca. Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie. Odwzajemnimy się, to pewne.

  • 2: Nie Powinno być _Jakie zmiany z IP: 85.202.223.* (2012-06-01 09:38)

    Tylko jak POlityczni złodzieje okradli Naród.

    Pozyczali ,trwonili ,brali jak swoje - a teraz będzie wielkie bankructwo!

  • 3: PO co? z IP: 85.202.223.* (2012-06-01 09:40)

    Już nie dlugo nie będzie w ZUSie kasy - a Kto będzie chciał wykazywać dochody i płacić na ZUS składki -koło się zamknie

  • 4: Juliten z IP: 83.0.229.* (2012-06-01 13:01)

    rocznik 61.12 - emerytura 2024 - lat pracy 44 i 3 miesiące - wsadźcie sobie do własnej kieszeni te 700,-zł bo takich jak ja jest ful to wyjdziecie na swoje a my cóż - sznur

  • 5: KOBIETO NIE WPROWADZAJ W BŁĄD z IP: 89.229.122.* (2012-06-01 13:43)

    ta baba wypisuje głupoty co 4miesiące w roku !!!
    co 3 miesiące w roku wydłuży się wiek

  • 6: nieudolność tego rządu z IP: 217.28.152.* (2012-06-02 07:54)

    nie zna granic swoich możliwości,niebawem i oni zostaną na lodzie!!!

  • 7: myslacy ! z IP: 84.84.239.* (2012-06-02 21:45)

    POlak nigdy nie bedzie sie kierowal rozumem nawet jak go wyroluja,takie to juz typy, a PELO sie cieszy!

  • 8: Adam z IP: 153.19.44.* (2012-06-04 10:14)

    emeryci zrzucą się na 200 mln dolarów dla Afganistanu, potem dla Iranu, Nigerii czyli wszędzie tam gdzie wielcy tego świata mają poligony doświadczalne a RP nie ma żwotnych interesów.

  • 9: ja z IP: 87.206.12.* (2012-06-05 08:38)

    Rząd przygotował, sejm uchwalił, ZUS będzie realizował i zbierał "pochwały" od "zadowolonych" emerytów. Było na to jakieś uzasadnienie - na piśmie zresztą też. Proponuję autorom tekstów o tytułach tak sugestywnych że dalej już można nie czytać artykułów, aby poświęcali parę zdań temu, czym kieruje się wnioskujący o zmiany w przepisach prawnych, bez względu na to czy jest to rząd czy kto inny. Jak demokracja to demokracja - lud też ma prawo wiedzieć więcej, a prasa podobno temu celowi służy no i jest apolityczna.

  • 10: Lutek z IP: 89.73.203.* (2012-07-17 18:56)

    Wiktorowska nie wprowadzaj w błąd :za rok przysolili nam 3 m-ce ,a wg. ciebie 4 m-ce.Chodziłaś do nowoczesnej szkółki?

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie