statystyki

Osoby przechodzące na wcześniejsze emerytury stracą część kapitału początkowego

autor: Bożena Wiktorowska26.04.2012, 07:17; Aktualizacja: 26.04.2012, 16:15
Nowelizacja nie zmienia zasad liczenia kapitału mimo dłuższej aktywności zawodowej.

Nowelizacja nie zmienia zasad liczenia kapitału mimo dłuższej aktywności zawodowej.źródło: ShutterStock

W Sejmie odbyło się dzisiaj pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt nie tylko wydłuża do 67 lat wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, ale także zmienia zasady korzystania z kapitału początkowego. Obecnie bowiem jest on liczony dla kobiet w wieku 60 lat i dla mężczyzn mających 65 lat.

reklama


reklama


Osoby mające długi staż ubezpieczeniowy przechodzące na wcześniejsze emerytury stracą część kapitału początkowego

Jednak nowelizacja nie zmienia zasad liczenia kapitału mimo dłuższej aktywności zawodowej. Nie ulega bowiem zmianie zasada, że kapitał początkowy jest liczony dla osób w wieku 62 lat bez względu na płeć. A to może mieć bezpośredni wpływ na wysokość wypłacanych świadczeń. Im bowiem krótsze dalsze trwanie życia, tym wyższe świadczenie. Może się więc okazać, że kapitał początkowy będzie wypłacany w niższej kwocie, niż to wynika z nowego powszechnego wieku emerytalnego.

– Najwięcej wątpliwości budzą zasady waloryzacji pieniędzy zgromadzonych na koncie emerytalnym – mówi Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

Projekt ustawy zakłada bowiem, że przy ustalaniu podstawy będącej wyjściem do ustalania wysokości emerytury (już po osiągnięciu podwyższonego wieku emerytalnego) nie będą już uwzględniane kwoty zwiększeń zgromadzonych składek w wyniku waloryzacji kwartalnej przeprowadzone przy liczeniu emerytury częściowej. Natomiast podstawa wyliczenia właściwej emerytury będzie ustalana na podstawie zwaloryzowanego kapitału zgromadzonego na koncie do końca miesiąca poprzedzającego termin wypłaty emerytury.

250 tys. zł wynosi średnia wysokość kapitału początkowego zgromadzonego przez ubezpieczonego

– Jednak nie wiadomo, czy kwota emerytury częściowej będzie odejmowana od posiadanego kapitału każdego miesiąca, a reszta będzie waloryzowana – zauważa Andrzej Radzikowski.

Możliwy jest też wariant, że po osiągnięciu wyższego wieku emerytalnego od całego kapitału oraz składek będzie odjęta wypłacona kwota. I to, co zostanie, dopiero będzie waloryzowane.

Według wyliczeń przygotowanych przez OPZZ to ostatnie rozwiązanie jest mniej korzystne dla ubezpieczonych. Natomiast Bartosz Nowak, radca prawny, zauważa, że bez przepisów wykonawczych trudno w sposób jednoznaczny stwierdzić, w jaki sposób będzie waloryzowany kapitał emerytalny. Przygotowany projekt jest bowiem nieprecyzyjny.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • Ryszard/1945 Olsztyn(2012-04-26 16:13) Odpowiedz 00

    Ludzie Polacy ten nierząd POdolców doprowadza Obywateli naszego kraju do nędzy chodzimy jak baranki i czujemy się jak baranki we własnym chyba? jeszcze kraju ale co będzie jak Polakom się rogi wyprostują?.

  • kot wica(2012-04-26 18:28) Odpowiedz 00

    Mam uskładany kapitał początkowy ponad 400 tys. zł. Emeryturę średnią. Zastanawiam się gdzie są rozkradane moje pieniądze, bo 5% od tak dużego kapitału wynosi 20 tys. i właśnie tyle w sumie w ciągu roku emerytury otrzymuje. Dlaczego Rząd z mojego kapitału finansuje tych, którzy składki nie płacą np. sędziów? Ten Rząd śmie się nazywać solidarnościowym!

  • Liczący inaczej(2012-04-26 18:48) Odpowiedz 00

    "za postem" napisał: "Jak policzycie dalej, to wyjdzie Wam NADWYŻKA rzędu 32% w stosunku do wydatków na emerytury"
    Zapomina pan o kosztach utrzymania pracowników (mega)ZUS-u oraz o fakcie, że nie od wszystkich pracujących odprowadzane są składki (np. umowy o dzieło)

  • kicha(2012-04-26 19:41) Odpowiedz 00

    Projekt nie preczyzyjny ale zlodziejski i to sa cuda polskiej gospodarki twozone przez Tuska i Rostowskiego

  • LAMA(2012-04-26 16:19) Odpowiedz 00

    JAKIE CURESTWO JEST W STANIE WYMYSLEC RUDZIELEC. POCZTKOWY TO POCZATKOWY ZAROBIONO PRZED REFORMA WIEC PARSZYWE LAPY PRECZ

  • wstrząśnięty i zmieszany(2012-04-26 15:08) Odpowiedz 00

    A z jakiego kapitału początkowego są płaceni uprzywilejowani Górnicy i Mundurowi?
    Gdyby Górnicy pracowali do wieku 55 lat , mundurowi do wieku 60 lat , reszta Kobiety i Mężczyźni do wieku 65 lat , to taką reformę można by zrozumieć.

  • skandal(2012-04-26 12:39) Odpowiedz 00

    Chcą ukarać tych , którzy mają długi staż pracy ! Złodziejstwo na każdym kroku :(

  • KM(2012-04-26 12:41) Odpowiedz 00

    Winszuję logiki !
    Aktualnie pracujące osoby nie ważne ile lat pompują w system emerytalny
    mają zapewnić emerytury tym których władza umiłowała ?
    W myśl tej zasadzie - NIE MA CO PRACOWAĆ DŁUŻEJ w szczególnośći na tych co te uprawnienia już mają i te prawo nabyli po 15-20-latach pracy !
    No bo skoro rząd nie ma środków na emerytury po 40-45-latach pracy to jest sprzeczne z tym co uchwalił w 1989 roku SEJM I SENAT czyli rząd wypłaca niesłusznie świadczenia powodując deficyt w ZUS oraz powołuje się na ochronę niesłusznych i niegodnych ochronę "PRAW NABYTYCH "
    Pozorowana reforma emerytalna zaprowadzi nas do Grecji ,a obecny rząd przed TS !

  • juz nie za PO(2012-04-26 13:03) Odpowiedz 00

    Mam tylko nadzieję, że ZŁODZIEJE mojej emerytury poniosą zasłużoną karę!

  • mimi(2012-04-26 20:35) Odpowiedz 00

    ujadacie ujadacie jak te psy spuszczone z łąncucha ,a i tak zrobia co chca już wiele lat temu "wypsło "sie niejakiemu Urabanowi ,,,rząd się wyzywi, ot cala filozofia

  • jeremi(2012-04-26 20:36) Odpowiedz 00

    Trzeba było skończyć ze świętymi krowami które składek nie płacą :mundurówka,prawnicy, rolnicy ,biznesmeni i zatrudniani przez nich pracownicy na czarno albo na śmieciowej umowie. Podwyższenie wieku do 67 lat to bandytyzm ,liczenie na to że jak najmniej ludzi przeżyje.

  • pl(2012-04-29 19:47) Odpowiedz 00

    Tu chodzi o to żeby przez te lata przedłużone okraść emeryta .Im nie zależy i nie chodzi o pracę bo wiedzą dobrze że z roku na rok będzie mniej pracujących tylko żeby nie płacić. J to jest państwo?

  • AB(2012-05-06 13:04) Odpowiedz 00

    Pokolenie lat 50 i 60-tych często pracowało i równocześnie uczyło sie od najmłodszych lat. Takie były czasy. Nie wspomnę o warunkach pracy i standardzie życia, bez wolnych sobót. Ww czasie urlopu jeszcze trzeba było dodatkowo dorabiać bo brakowało wszystkiego.
    Gdy będę miał łaskawe prawo do emerytury w wieku 67l mój staż składkowy wyniesie 52 lata w tym kilka miesięcy nieskładkowych w związku z chorobami. Podobno mam szczęście, że miałem cały czas pracę.
    Nie piszę co o tej reformie i ludziach forsujących te ustawy sądzę bo napewno by ten wpis usunęli.

  • jedną nogą na emeryturze(2012-05-08 08:45) Odpowiedz 00

    Popieram wypowiedz AB, też mam szczęście/jak to mówi Tusk/ bo mam cały czas pracę- 42 lata składkowe i kilka lat do emerytury, tylko zastanawiam się po co przez całe życie gromadziłem składki emerytalne, kiedy i tak z nich nie wiele skorzystam, mając na uwadze machlojki rządu przy systemie emerytalnym. Brak mi słów na określenie tego co wyczynia rząd ze zwykłymi ludzmi pracy.

  • mk(2012-05-17 08:17) Odpowiedz 00

    Zabrałeś Babci dowód to teraz weźmiesz Babcię na utrzymanie. Chyba nie wyrzucisz Babci na ulice

  • korina(2012-04-27 15:25) Odpowiedz 00

    Przeklęci złodzieje. Sprzedali i rozkradli cały majątek narodowy, a teraz nas okradają z naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Szykują nam eutanazję. Ohydni, przeklęci złodzieje.

  • Annaoj(2012-04-27 10:25) Odpowiedz 00

    Może ktoś mi wytłumaczy dlaczego tzw emerytury powszechne mogą być zmieniane wg widzimisię kolejnych rządów, a świadczenia uprzywilejowane, niczym święte krowy sa chronione przez prawa nabyte. Czy do zwykłego obywatela ochrona praw nabytych się nie odnosi?. Pracuję już 34 lata, co rusz , pod pretestem dbalości o wysokość ś wiadczeń, jak rozumiem uprzywilejowanych, kolejne ekipy majdruja przy emeryturach i jakoś nikt się nawet nie zająknie o prawach nabytych???

  • oszukana i ograbiona Polka(2012-04-26 23:18) Odpowiedz 00

    To złodziejskie okradanie obywateli, którzy przez wiele dziesięcioleci harują jak woły, a na starość w nagrodę pokazuje się im figę!
    I ja mam być patriotą???

  • bezrobotny 61 latek(2012-04-27 09:16) Odpowiedz 00

    Banda Złodziei i tyle. Chcę dożyć czasu gdy tacy jak Panowie Thusk i Roztworski będą rozliczani za swoje dzieła. Oby to stało sie jak najszybciej,

  • przyszły emeryt(2012-04-27 09:44) Odpowiedz 00

    co tu tłumaczyć trzeba utrupić s...synów już nie ma na co czekać będzie jeszcze gorzej jak tak dalej pozwolimy sobą pomiatać, młodzi szkoda czasu na pisanie te przekręty jeszcze gorsze od ACTA.