statystyki

Wniosek o emeryturę opłaca się złożyć w lutym

autor: Paweł Jakubczak17.02.2012, 07:24; Aktualizacja: 17.02.2012, 08:50
  • Wyślij
  • Drukuj

Waloryzacja kwotowa zacznie obowiązywać od 1 marca. Od tego miesiąca emerytury i inne świadczenia wzrosną o 71 zł. Tak wynika z ustawy z 13 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.



Ci, którzy chcą wystąpić o emeryturę, powinni złożyć wniosek jeszcze w lutym, bo wtedy skorzystają na podwyżce. To dlatego, iż przyznane w lutym świadczenie zostanie w marcu zwaloryzowane. ZUS, przyznając prawo do wypłaty pierwszego świadczenia, bierze pod uwagę datę złożenia wniosku.

Jeśli wniosek do ZUS wpłynie w marcu, uprawniony nie otrzyma podwyżki w tym roku – najbliższa będzie w 2013 roku. Emerytury i renty mają być wtedy waloryzowane procentowo. O tym, jaki to będzie procent, decydują dwa czynniki. Wzrost cen z poprzedniego roku – chodzi o podawany co roku przez Główny Urząd Statystyczny średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług ogółem lub, jeśli jest wyższy, wskaźnik cen towarów i usług dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów. Pod uwagę brane jest także co najmniej 20 proc. realnego (po odliczeniu inflacji) wzrostu przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego roku.

799,18 zł wyniesie emerytura minimalna od 1 marca 2012 r.

Podwyżka świadczeń o wskaźnik procentowy oznacza, iż osoby pobierające wysokie świadczenie mają wyższą podwyżkę od tych, którzy otrzymują niską emeryturę. Najbardziej stracą spóźniając się ze złożeniem wniosku jeszcze w lutym 2012 roku osoby, którym ZUS przyzna emeryturę minimalną lub nie wyższą niż 1480 zł. To dlatego, iż dla nich waloryzacja kwotowa, w tegorocznej wysokości jest bardzo atrakcyjna.

Trzeba też pamiętać, że kwota bazowa bardzo istotnie wpływa na wysokość przyznawanych przez ZUS świadczeń. Po pierwsze, decyduje o tym, ile wyniesie część socjalna emerytury i renty. Wynosi 24 proc. kwoty bazowej, czyli do końca lutego jest to 677 zł. A od marca będzie więcej – 713 zł. Osoba, która wstrzyma się ze złożeniem wniosku do ZUS, zyska z tego tytułu od marca około 36 zł miesięcznie. Po drugie, wysokość kwoty bazowej decyduje też istotnie o wysokości podstawy wymiaru świadczenia. Zatem każdy, kto rozważa, kiedy złożyć wniosek o emeryturę – w lutym czy w marcu, powinien wziąć pod uwagę także to, iż zmienia się kwota bazowa.






  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 12

  • 1: obywatel z IP: 79.190.201.* (2012-02-17 10:16)

    jaka będzie kwota bazowa od 1 marca 2012? czy był już komunikat GUS bo autor nie wspomina o tym w ogóle.

  • 2: kiki z IP: 89.73.34.* (2012-02-17 10:47)

    kwota bazowa od marca 2012 r. prawdopodobnie będzie wynosić 2974zł i mnie wydaje się ze lepiej złożyć wniosek o emeryturę w marcu , wtedy będzie wyliczany wg. nowej kwoty bazowej.

  • 3: do kiki z IP: 83.14.202.* (2012-02-17 11:30)

    masz rację kiki, artykuł jest tendencyjny , poprzedni również . Zastanawiam się dlaczego autor z uporem maniaka lansuje taki pogląd

  • 4: wir z IP: 46.76.188.* (2012-02-17 13:03)

    Bzdura ,patrz na kwotę bazową,która od 1 marca wzrośnie o 150 zł.!!!

  • 5: wero z IP: 46.76.188.* (2012-02-17 13:07)

    Niech ten redaktor przejdzie szkolenie i niech nie ogłupia ludzi !!!

  • 6: Oregon z IP: 194.213.1.* (2012-02-17 14:26)

    Może fakty: kwota bazowa od 01.03.2012r wynosi: 2.974,69zł natomiast kwota bazowa z roku 2011 wynosi 2.822,66zł różnica wynosi 152,03zł.
    Teraz komentarz: jak wiemy ZUS w latach: 2009-2013 wylicza tzw. emeryturę mieszaną czyli część emerytury wg starych zasad część wg nowych zasad na rok 2012 części wynoszą 35% wg starych zasad 65% wg nowych zasad. Kwota bazowa ma tylko zastosowanie do wyliczenia emerytury wg starych zasad czyli tylko 35% natomiast 65% wyliczenia to uskładany/odłożony kapitał podzielony przez tzw. dalsze trwanie życia które w chwili obecnej wynosi: 251,5 jed./m-cy.
    Reasumując: różnica wynosi 0,3% na korzyść starej kwoty bazowej ale jak widać jest niestety niewielka i wach się w granicach od 3-25 zł brutto w zależności od gł. czynników od których zlaeży wyliczaenie emerytury wg starych zasad. Więc tak naprawdę to nie żadnego większego znaczenia kiedy złożymy wniosek, bo nie wpłynie on znacząco na naszą emeryturę.

  • 7: do wero z IP: 62.21.45.* (2012-02-17 14:30)

    słusznie .Tytuł artykułu szumny<Wniosek o emeryturę warto złożyć w lutym>
    a w ostatnim zdaniu autor sugeruje ,że lepiej sobie policzyć,bo może wcale nie warto.Śmiechu warte .I za takie pisanie i ogłupianie ludzi bierze się pieniądze.

  • 8: dziadek z IP: 91.232.175.* (2012-02-18 08:12)

    przecież pisze : ci co będą mieli emeryturę poniżej 1400 zł. wygrają jak złożą papiery do końca lutego. Pozostali lepiej jak przejdą na emeryturę od marca.

  • 9: l z IP: 89.231.254.* (2012-02-18 11:51)

    tak dziadku...piszą i pojąć nie mogę po co ?...chcą dalej nas ogłupiać?

  • 10: POLKA z IP: 79.163.84.* (2012-02-18 15:13)

    A czy ktoś z Państwa wie czy moja emerytura zawieszona od 1 października 2011 r. też podlega tej rewaloryzacji kwotowej?. Jeżeli nie to rząd i prezydent oszukał grupę 39 tys obywateli na 2-letniej rewaloryzacji. Ludzie Ci mają legitymacje emerytalne tylko nie mają prawa do wypracowanej przez siebie emerytury! Rząd się pomylił, bo brakuje mu kompetencji do sprawowania władzy tylko dlaczego za jego pomyłki płacą ludzie a nie Ci ministrowie, którzy popełnili błąd?. W normalnym kraju rządzący za błędne decyzje ponoszą konsekwencje włącznie z podaniem się do dymisji ale nie Polacy. Ci zawsze znajdą kozła ofiarnego!.

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie