statystyki

Koniec możliwości łączenia renty z emeryturą policyjną

autor: Bożena Wiktorowska11.01.2012, 07:31; Aktualizacja: 11.01.2012, 13:40

Funkcjonariusze oraz żołnierze zawodowi będą przechodzić na minimalną emeryturę dopiero po 25 latach służby po ukończeniu 55. roku życia. Projekt ustawy w tej sprawie trafił wczoraj do konsultacji społecznych.

Reklama


Reklama


Osoby decydujące się na rozpoczęcie służby w policji lub w wojsku po 1 stycznia 2013 r. będą musiały się liczyć, że na pierwsze uprawnienia emerytalne będą musiały pracować o 10 lat dłużej niż obecnie. Dodatkowo o takie świadczenie będą się mogły ubiegać dopiero po ukończeniu 55. roku życia. Takie zmiany wprowadza rządowy projekt nowelizacji ustawy o zapatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Dokument ten skierowany do konsultacji społecznych, zanim trafił do związkowców, już wywołał wiele emocji. Rząd bowiem chce zlikwidować przywilej zwiększania wysokości emerytury nawet o 15 proc. podstawy, jeśli uprawniony w czasie służby nabył uprawnienia do renty inwalidzkiej. Ma być także wprowadzone ograniczenie wysokości świadczenia.

– Rząd chce, aby policjant maksymalnie otrzymywał 75 proc. podstawy liczonej z wybranych trzech lat. Natomiast my chcemy wiedzieć, po ilu latach służby uda się wypracować taką emeryturę i ile ona będzie wynosić po 25 latach służby – mówi Antoni Duda, przewodniczący zarządu głównego NSZZ Policjantów Antoni Duda.

Natomiast pracodawcy nie mają żadnych wątpliwości, że skierowany do konsultacji społecznych projekt ustawy jest zbyt zachowawczy.

– Najbardziej sprawiedliwym rozwiązaniem byłoby włączenie pracowników służb mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego, ponieważ za obecne przywileje dla wybranych płacą wszyscy pozostali – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

Etap legislacyjny

Projekt

Więcej na www.msw.gov.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • rewizor(2012-01-11 10:28) Odpowiedz 00

  ponieważ za obecne przywileje dla wybranych płacą wszyscy pozostali – mówi Jeremi Mordasewicz.Jedyna prawda która dotyczy również Mordasewicza.W 2011 r.KPP Lewiatan przygotowała kolejny pakiet propozycji spod znaku „reform”. Obejmują one skrócenie maksymalnego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych do 6 miesięcy oraz powiązanie jego wysokości ze średnim miesięcznym wynagrodzeniem danej osoby w ostatnim roku pracy przed rejestracją w urzędzie pracy. Zdaniem Lewiatana, 12-miesięczne uprawnienie do pobierania zasiłku w powiązaniu z wysoką stopą bezrobocia zniechęca do podejmowania pracy.Takie to propozycje miały „uzdrawiać budżet” zabieraniem biednym, zamiast sięgnięciem do pełnych kieszeni członków Lewiatana.Logika Kalego wciąż żywa i zwykłym świństwem była próba odebrania 582 zł przez kolejnych 9 miesięcy.Dla lewiatana to kwota która rujnuje budżet.!!!A jaka ta właściwa 125 złbrutto

 • jakna(2012-01-11 10:43) Odpowiedz 00

  JAK BĘDĘ ZARABIAŁ tyle co doradca z PKPP Lewiatan to tez oleje wszystkie przywileje !!! to jest KPINA aby pytać takiego lolka o Policje i robotę w tej formacji...może się na tydzień zamienimy i wtedy zobaczymy jak szybko będzie chciał wrócić do swojego ciepłego biureczka i blondynki...

 • z...............(2012-01-11 11:13) Odpowiedz 00

  lewiatan to lepiej niech się zajmie sprawą wyzysku pracowników w małych miejscowościach. Dla wiadomości miliony ludzi w tym najbiedniejszym kraju UE- "tzw. zielonej wyspie" zarabia po 1000zł netto. W Warszawie pewnych rzeczy nie widać. Proponuję ruszyć w Polskę i pogadać z ludźmi.

 • ana(2012-01-11 12:55) Odpowiedz 00

  Mordasiewicz zawsze wypowiada sie na szkodę biednych. mysli,że wieki będzie żył .Sprawiedliwa ta z kosą może nadejść już .ale nikt nie będzie Pana szkodował.jeszcze jest taka przezorna Małysz.Bochniarz .

 • podatnik(2012-01-11 15:41) Odpowiedz 00

  Pan mordasiewicz mówi, ale czy myśli to już trudno ocenić. Niech najpierw sam zacznie płacić daninę na rzecz ZUS-u a póżniej dopiero niech się wypowiada na temat innych "kieszeni"

 • ZWARIOWAłEM(2012-01-11 21:21) Odpowiedz 00

  Mundurowi sie jeszcze buntują ? Najbardziej chyba ci , ktorzy za biurkami siedza , nalezy rz tym skończyć ,UWAGA BO JAK POLACY SIE ZBUNTUJą I ZACZNą SOBIE OBSTRZELIWAć POLICZKI, TO MIN.FINANSóW I ZDROWIA WYKOńCZą , ZOBACZYCIE ZABRAKNIE FUNDUSZY NA LECZENIE ,A A JESZCZE PSYCHIIATRA

 • Mundurowy(2012-01-12 13:09) Odpowiedz 00

  Zazdroszczą mundurowym, że mają jak dobrze. A jeszcze kilkanaście lat temu (może trochę więcej) brakowało chętnych do służby. Popularne było wtedy twierdzenie: LEPIEJ TACZKĄ WOZIĆ GNÓJ, NIŻ NA BACZNOŚĆ STAĆ JAK H.. Ja niestety skusiłem się i dziś jestem już siwy na głowie. Ile zdrowia straciłem tylko ja wiem. Czy było warto? Tylko dla cwaniaka i nieroba to praca!
  Ps. U nas pewien pracownik cywilny wymyślił najgorsze na świecie przekleństwo, zgadniecie jakie? To: MUNDUROWY

 • bogu(2012-04-05 16:48) Odpowiedz 00

  Należy zlikwidować w ogóle i natychmiast służby mundurowe.Nie są potrzebne. Wojsko ? - takie jakie jest przed żadnym agresorem nas nie obroni . Policja?- wystarczą agencje ochrony i zwiększenie uprawnień do samoobrony.Straż pożarna ? - mogą być prywatne formacje działające odpłatnie. Tanie państwo ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama