statystyki

Dorabiający emeryci i renciści mogą uniknąć zawieszenia świadczenia

autor: Marek Opolski13.04.2017, 09:00; Aktualizacja: 13.04.2017, 09:06
Dobrowolna wpłata na FUS lub FEP jest dla emeryta lub rencisty na ogół bardzo korzystna.

Dobrowolna wpłata na FUS lub FEP jest dla emeryta lub rencisty na ogół bardzo korzystna.źródło: ShutterStock

Nawet jeśli ich zarobki przekroczyły wyższy próg, to mogą uratować część swojej emerytury lub renty. Wystarczy, że wpłacą do ZUS nadwyżkę nad tym limitem pomniejszoną o zaliczkę na podatek.

Reklama


Emeryci i renciści, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego, mają ograniczone możliwości uzyskiwania przychodu z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych lub z tytułu służby. Na wypłatę pełnego świadczenia mogą liczyć tylko wtedy, gdy uzyskiwane przez nich zarobki nie przekraczają niższego progu zarobkowego wynoszącego 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za ostatni kwartał kalendarzowy podanego przez GUS (od 1 marca do 31 maja 2017 r. – 2953,30 zł). W razie osiągania przychodu przekraczającego ten limit, ale nie wyższego niż drugi próg zarobkowy (130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – od 1 marca do 31 maja 2017 r. – 5484,60 zł), świadczenie podlega odpowiedniemu zmniejszeniu. Zmniejszenie to jest równe kwocie przekroczenia niższego limitu, ale nie może być wyższe niż kwota maksymalnego zmniejszenia ustalona dla emerytury lub renty w danym okresie. W przypadku uzyskiwania przychodu powyżej górnego limitu zarobkowego emerytura lub renta podlega zawieszeniu.

Trzeba było powiadomić

Do końca lutego dorabiający emeryci i renciści musieli poinformować ZUS o wysokości swoich ubiegłorocznych zarobków. Organ ten na podstawie dostarczonego zaświadczenia płatnika składek lub oświadczenia (w przypadku osoby opłacającej składki za siebie) dokonuje rozliczenia przychodu świadczeniobiorcy. Może to zrobić w wariancie rocznym (porównując przychód emeryta i rencisty z całego roku z rocznymi progami zarobkowymi) lub w wariancie miesięcznym (gdy porównywane są zarobki w kolejnych miesiącach roku z miesięcznymi kwotami granicznymi).

W wyniku rozliczenia może się okazać, że emerytura lub renta podlega (odpowiednio za cały rok lub za poszczególne miesiące) zawieszeniu, odpowiedniemu zmniejszeniu lub też przysługiwała w pełnej wysokości. Emeryt lub rencista może być wówczas zobowiązany do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń albo to ZUS będzie musiał mu wypłacić określone wyrównanie. Wszystko zależy od tego, jak wysokie zarobki świadczeniobiorca osiągnął w minionym roku kalendarzowym lub w poszczególnych jego miesiącach (w zależności od formy rozliczenia), a także od tego, czy i w jakiej wysokości pobierał emeryturę lub rentę w trakcie rozliczanego roku.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Mural(2017-04-13 09:24) Zgłoś naruszenie 141

    Emeryturę/ nie wcześniejszą/ dostaje się po spełnieniu określonych warunków. Nie rozumiem- i chyba nikt poza ZUS-em nie- dlaczego nadal zabierają składki emerytalno-rentowe. I dlaczego są ograniczenia, ile może emeryt dorobić. Poza argumentem, że ZUS jak bibuła chłonie każdy grosz a konta są wirtualne. Ale dla mnie to żaden argument. Nie ja wymyśliłam ten przymusowy i ofensywny system.

    Odpowiedz
  • juyuy(2017-04-14 12:48) Zgłoś naruszenie 52

    500+ dają za darmo tj. za seks i rozmnażanie się a starym karzą pracować, oby ci rządzący odpokutowali to ciężką chorobą

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama