Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie zamierza na razie umożliwić uzyskania stopni naukowych za wynalazki. Taka opcja pojawi się najwcześniej za dwa lata. Tak wynika z odpowiedzi na pytanie posła PO Pawła Olszewskiego.
– W programie wyborczym PiS znajduje się obietnica umożliwienia zdobywania doktoratów przemysłowych. Chodzi o możliwość uzyskania stopnia naukowego w oparciu o pracę naukowo-badawczą realizowaną w konkretnym przedsiębiorstwie. To miał być element budowy innowacyjnej gospodarki polegającej na tworzeniu powiązań nauki i biznesu – wskazał w piśmie przesłanym do resortu nauki. I pyta, kiedy będzie taka możliwość.
Resort nauki potwierdził, że chce wprowadzić doktoraty przemysłowe, które od kilkudziesięciu lat z powodzeniem są nadawane m.in. w Danii i we Francji. – Program doktoratu wdrożeniowego koncentrowałby się na rozwiązaniu konkretnego problemu technologicznego przez doktoranta. Doktorant byłby pracownikiem przedsiębiorstwa, którego dotyczy dany problem technologiczny, a jednocześnie – pełnoprawnym uczestnikiem studiów doktoranckich. Pracodawca będzie miał obowiązek zapewnić doktorantowi możliwość realizacji programu studiów doktoranckich – wyjaśnia Aleksander Bobko, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
Resort dodaje, że przewidywane są działania, które mają na celu umożliwienie osobom ze stopniem doktora – mającym wybitne osiągnięcia w zakresie prac badawczo-rozwojowych oraz wdrażania wyników badań naukowych w sektorze przedsiębiorstw – uzyskania uprawnień równoważnych tym wynikającym z posiadania stopnia doktora habilitowanego.
Jednak taka możliwość nie zostanie szybko wprowadzona. Nad koncepcją zmian pracują obecnie trzy zespoły reprezentujące różne środowiska naukowe, które w lutym 2016 r. wygrały konkurs na opracowanie założeń do nowej ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, w tym również w zakresie doktoratów o charakterze aplikacyjnym. W ramach prac odbędą się również szerokie konsultacje społeczne proponowanych przez nich rozwiązań – wskazuje Aleksander Bobko.
Zespoły zakończą pracę w styczniu 2017 r. Ich efektem będą trzy konkurencyjne projekty założeń do ustawy. Staną się one punktem wyjścia do zaplanowanego na 2017 r. cyklu konferencji, które złożą się na Narodowy Kongres Nauki. W toku debat ustawa uzyska finalny kształt, a następnie trafi do prac legislacyjnych, tak aby wejść w życie od roku akademickiego 2018/2019.