statystyki

Kiedy student dostanie kredyt i jak ma się starać o jego umorzenie

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz14.03.2016, 10:14; Aktualizacja: 14.03.2016, 10:33
studia student

Student ma prawo złożyć wniosek tylko w jednym banku.źródło: ShutterStock

Student nie musi udokumentować w banku, na co chce przeznaczyć pożyczone pieniądze. Otrzyma korzystne oprocentowanie spłacanych rat kredytu w wysokości połowy stopy redyskontowej weksli NBP, a w razie zdarzeń losowych może starać się o umorzenie nieuiszczonej kwoty.

Czy można złożyć wnioski w kilku bankach

Mam 20 lat i po wakacjach chcę zacząć studiować. Rodzice utrzymują się z emerytury, więc nie sfinansują mojego utrzymania w mieście, w którym ma siedzibę uczelnia. Dlatego będę starał się o kredyt studencki. Czy złożenie wniosków jednocześnie w kilku bankach ułatwi mi otrzymanie pieniędzy – pyta pan Roman.

NIE

Student ma prawo złożyć wniosek tylko w jednym banku. Może otrzymać tylko jedną pożyczkę, albo tylko jeden kredyt na okres studiów, a potem także studiów doktoranckich. Sam decyduje o wyborze banku z czterech, które udzielają kredytów. Są to banki, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego określającą zasady korzystania ze środków Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich. Obecnie wnioski studentów przyjmują: PKO Bank Polski SA, Bank PEKAO SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA, oraz SGB-Bank SA. Termin składania ich upływa 15 listopada. Dopiero, gdy bank negatywnie oceni zabezpieczenie spłaty przez wnioskodawcę, może on w terminie do 28 lutego złożyć w innym banku wniosek o udzielenie kredytu wraz z dokumentami i zaświadczeniem potwierdzającym, że pierwotnie wniosek o kredyt złożył w terminie do 15 listopada.

Panu Romanowi radzimy, aby po wakacjach w momencie składania wniosku o kredyt studencki sprawdził jednak, czy lista banków obecnie kredytujących nie uległa zmianie. Zanim złoży wniosek na formularzu ustalonym przez bank, warto, aby zapoznał się także ze wszystkimi ofertami. Wprawdzie ujęte w nich najważniejsze parametry kredytu studenckiego nie mogą się różnić, ponieważ zostały określone przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego w rozporządzeniu z 18 maja 2010 r., to jednak mogą proponować różne sposoby spłaty kredytu, wymaganą liczbą poręczycieli i warunki, jakie trzeba spełniać, a także wysokość prowizji, jakiej bank żąda za udzielenie kredytu.

Podstawa prawna

Par. 2–6 rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 18 maja 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad, trybu i kryteriów udzielania, spłacania oraz umarzania kredytów i pożyczek studenckich (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1).

Art. 6 ustawy z 17 lipca 1998 r. o pożyczkach i kredytach studenckich (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1026).


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane