statystyki

Kilkadziesiąt szkół do likwidacji w 2016 roku

04.02.2016, 07:51
nauczyciel, szkoła dzieci

Kilkadziesiąt szkół do likwidacji w 2016 rokuźródło: ShutterStock

Z edukacyjnej mapy Polski może w tym roku zniknąć kilkadziesiąt szkół. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej samorządy mogą zgłosić do zamknięcia tyle placówek ile przed rokiem.

Reklama


Reklama


Minister edukacji Anna Zalewska przypomina jednak, że od tego roku obowiązują przepisy, które pozwalają kuratorom oświaty zablokować likwidację szkoły. Kilku już zadeklarowało gotowość skorzystania z tego prawa. Jednocześnie minister Zalewska zachęca samorządy do wstrzymania się z tymi decyzjami. Być może po planowanych zmianach w systemie edukacji organy prowadzące przestaną twierdzić, że nie opłaca się prowadzić szkół.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego liczy na odwagę kuratorów. W innym wypadku w jego opinii skala likwidacji szkół może być większa niż w ostatnich latach. Może to mieć związek z mniejsza liczbą dzieci w pierwszych klasach i przesuwaniem uczniów do innych placówek.

Samorządy mają czas do końca miesiąca na przyjęcie uchwał intencyjnych w sprawie zamiaru likwidacji szkół. Praktyka jednak pokazuje, że liczba rzeczywiście zamkniętych od września placówek jest mniejsza niż deklarowana na początku roku. W 2015 roku samorządy deklarowały zamknięcie 99 placówek, ostatecznie zlikwidowano 27.

Z danych przesłanych przez MEN wynika, że od 2007 roku z edukacyjnej mapy kraju zniknęło ponad 2700 szkół

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • Anna(2016-02-04 11:42) Odpowiedz 122

  Jak był wyż szkoły pękały w szwach i wtedy się mówiło, że to okres przejściowy. Teraz, kiedy mogłyby być normalnie - to znaczy jedna zmiana, aby uczniowie nie kończyli zajęć o zmroku i nie zaczynali w południe, aby uczyli się w zespołach 20-25 osobowych (to i tak dużo, w szkołach prywatnych jest 16) - to zaczęło się likwidować szkoły i łączyć klasy, tak ze niekiedy jest 35 w klasie. To jest jakaś ciemnota urzędów. Każdy normalny człowiek wie, że uczeń w tak dużej grupie chowa się za kolegą, nie ma okazji na odpowiedź ustną, a w konsekwencji nauczyciel nie może stosować metod nauczania - jakie powinien. Dlatego właśnie w ostatnich latach wychodzą ze szkół niedouczeni uczniowie, maturę zdaje co piąty, a uczelnie uważają, że mają coraz gorszych studentów.

 • Mural(2016-02-04 10:40) Odpowiedz 123

  A dlaczego podatnicy mają ponosić koszty/wysokie/ posiadania dzieci? Utrzymywania kogoś, kto przez wiele lat będzie na naszym garnuszku? A potem wyjedzie z kraju, albo nauczy takiego sposobu życia na zasiłku swoje dzieci. I nigdy nie zapewni emerytur nikomu, jak my pracując zapewniamy. A takie jest założenie programu 500+. "Nauczyciele mimo wszystko mają pracę"- otóż nie zawsze. A to nie nauczyciele są winni temu, że w wielu przypadkach woli się tworzyć klasy 35-osobowe, niż utworzyć nowy oddział. Poza tym jeszcze nikt nie odebrał nam statusu urzędnika państwowego. Wystarczy, że odebrano nam wstecz nabyte prawa emerytalne, a w innych branżach tego nie zrobiono. Jako rekompensatę za tę stratę wypłacano nam przez kilka lat rekompensaty, o czym przestano informować, traktując jak zwykłe, nienależne nam podwyżki. Zobaczymy jak nowe MEN wypełni swoje obietnice, że nikt pracy nie straci przez ich kolejne reformy.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • malinovy(2016-02-04 15:29) Odpowiedz 92

  Z jednej strony podtykanie 500 złotych za dziecko, z drugiej likwidowanie szkół. Każdy z tych "przemyślanych" ruchów pociąga za sobą lawinę kolejnych, kiedy to dzieci zaczną sie rodzić, a następnie trzeba będzie je edukować. Wówczas będziemy na gwałt budowali szkoły i szkolili pedagogów. Może zamiast likwidować to, co już mamy, dopłacić do pustych miejsc w klasach? Zlikwidować jest łatwo, odbudować trudniej.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Echo(2016-02-04 10:15) Odpowiedz 514

  Dlaczego podatnicy mają ponosić kolejne koszty braku dzieci, a nauczyciele mimo wszystko mają pracę. Nie zgadzamy się. Jak firmę likwidują ludzie też tracą pracę i nikt tym się nie przejmuje, na wielkim forum.

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama