statystyki

Sześciolatek w szkole czy przedszkolu? Prawa rodziców po najnowszych zmianach

autor: Artur Radwan13.01.2016, 19:00
tablety-szkoła

W roku szkolnym 2015/2016 zamiast kontynuowania nauki w klasie I szkoły podstawowej dziecko może korzystać z wychowania przedszkolnego w wybranym przez rodziców przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnegoźródło: ShutterStock

Sześciolatki od przyszłego roku szkolnego będą mogły pozostać w przedszkolu lub bez przeszkód pójść do szkoły. Jedynym warunkiem jest roczne przygotowanie przedszkolne. Nie wszystkie jednak szkoły rejonowe będą przyjmowały uczniów. Zdecyduje o tym liczba chętnych.

Czy o losie dziecka zdecyduje poradnia

Doszły mnie słuchy, że będę mogła wysłać sześciolatka do szkoły, ale muszę uzyskać opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Podobno dotyczy to dzieci urodzonych po 31 sierpnia, a moja córka urodziła się pod koniec września. Czy muszę pójść do poradni?

NIE

W pierwotnej wersji ostatniej nowelizacji ustawy o systemie oświaty była taka propozycja. Ostatecznie stanęło jednak na tym, że rodzice sześciolatków mogą sami zdecydować, czy wysyłają dziecko do szkoły, czy też pozostawiają je na kolejny rok w przedszkolu. Warunkiem w tym przypadku jest uczęszczanie dziecka w wieku pięciu lat do przedszkola. Jeśli rodzic nie zdecydował się na umieszczenie pięciolatka w przedszkolu, to również może go wysłać do szkoły jako sześciolatka, ale wtedy musi już się udać do poradni psychologiczno-pedagogicznej, która wystawi zaświadczenie o gotowości dziecka do nauki w szkole. Warto też wspomnieć, że rodzice sześciolatków, które uczęszczały wcześniej do przedszkola, mogą również skorzystać z pomocy poradni psychologiczno-pedagogicznej. Tym bardziej że mogą mieć wątpliwość, czy ich dziecko jest na tyle dojrzałe, by pójść do pierwszej klasy. Od września 2016 r. obowiązkiem szkolnym zostaną objęte dzieci w wieku siedmiu lat.

Podstawa prawna

Art. 1 pkt 5 ustawy z 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 35).


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

  • Kasia(2016-01-14 11:32) Zgłoś naruszenie 10

    A co z dziećmi pięcioletnimi, które teraz odbywają obowiązkowe przygotowanie przedszkolne w oddziale zerówkowym w szkole tak jak mój synek??? Mam go zostawić w zerówce skoro już teraz dostał kwalifikację do pierwszej klasy jako sześciolatek? Na dodatek jest urodzony w grudniu 2010... więc nawet nie będzie miał sześciu lat we wrześniu 2016...

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Ola(2016-01-21 18:30) Zgłoś naruszenie 00

    W Warszawie rodzice głosu nie mają mimo ustawy. W przedszkolu dzieci zostać nie mogą, pozostaje jedynie zerówka szkolna lub 1 klasa. Jaki to wybór????

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane