statystyki

Sześciolatki ekspresem przez Sejm. Ustawa ma być gotowa do końca roku

autor: Anna Wittenberg28.12.2015, 07:31; Aktualizacja: 28.12.2015, 08:01
Szkoła podręcznik

ZPP nie podoba się też to, że PiS chciałby zostawić na drugi rok w pierwszej klasie te sześciolatki, które już dziś się w niej uczą. źródło: ShutterStock

MEN chce do końca roku podnieść wiek szkolnego startu. Resztę zmian w oświacie minister edukacji ma skonsultować do czerwca.

reklama


reklama


Rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty przeszedł przed świętami przez pierwsze czytanie w Sejmie. Zagłosowało za nim 35 posłów połączonych komisji: edukacji i samorządu terytorialnego. Prace nabrały tempa, bo partia Jarosława Kaczyńskiego chce przeprowadzić projekt przez parlament i skończyć prace nad nim do końca roku. To oznacza, że drugie i trzecie czytanie trzeba zakończyć do środy (wtedy kończy się ostatnie posiedzenie w 2015 r.).

Zastrzeżenia do projektu mają i samorządowcy, i nauczyciele. Do komisji trafiło już kilka negatywnych rekomendacji. Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej przekonuje, że wycofanie dzieci sześcioletnich ze szkół spowoduje w przyszłym roku brak około 360 tys. miejsc w przedszkolach w skali kraju. Marek Olszewski, wiceprezes związku, potwierdził też szacunki DGP dotyczące kosztów reformy. „Zmiana ustawy spowoduje niekorzystne z punktu widzenia samorządów obniżenie kwoty części oświatowej subwencji ogólnej o ok. 1,6 mld zł” – napisał.


Pozostało jeszcze 71% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

  • Majka(2015-12-28 18:19) Odpowiedz 95

    Na tę ustawę czekam ja i moje dziecko. Z grupy gdzie chodzi mój syn ponad 70 % osób chce posłać dziecko do szkoły dopiero w wieku 7 lat. Tyle i aż tyle w temacie.

  • Gog(2015-12-28 10:18) Odpowiedz 85

    Kogo te uwagi obchodzą? Zabraknie miejsc w przedszkolach, pracy dla nauczycielek itd. Wrosną koszty utrzymania oświaty. "Pusty" rocznik będzie wędrował w górę i generował problemy. W oświacie wszystko musi być gruntownie przygotowane, a nie realizowane na łapu-capu. Nawet dobre zmiany mogą odbić się czkawką. To nie wyścig.

  • obywatelka mama(2015-12-28 09:07) Odpowiedz 74

    Super, szkoda tylko ze poprzednia wladza wprowadziła zmiany w ustawie i szkoły, w których są zerówki będą musialy zostać przekształcone w zespoly szkół. A na to nie ma kasy, czasu i przeslanek, zatem wiekszosc szkol tego nie zamierza zrobic. I tym sposobem moje dziecko, które ma obecnie 5 lat i choszi do zerowki w szkole będzie musiało isc jako 6 -latek do pierwszej klasy lub cofnac się do przedszkola do zerówki.

  • Notanymore(2015-12-29 00:13) Odpowiedz 63

    Baaardzo cieszy mnie ta reforma. Natomiast sposób argumentacji i wrzaski nauczycieli i samorządowców - tylko udowadniają jej słuszność! Dzieci i ich rozwój nie powinien być uzależniony od tego ile samorządy otrzymają dotacji albo od liczby etatów nauczycielskich. Dzieci i ich rozwój powinien stać NAD partykularnymi pieniążkami i posadkami! Tyle w temacie.

  • Eryk(2015-12-28 11:49) Odpowiedz 33

    bałagan będzie straszny! ...

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Inspektor(2015-12-29 09:31) Odpowiedz 20

    Brawo PIS

  • iwona(2015-12-29 13:12) Odpowiedz 20

    tak tylko puzniej te dzieci sa wysylane do poradni bo dlugopis zle trzyma a to literak nie pamieta to zle czyta to sa male dzieci a nauczyciele wymagaja od nich bog wie czego moim zdaniem takie dzieci powinny sie jeszcze bawic

  • ala(2015-12-29 06:13) Odpowiedz 14

    Dlaczego pytacie rodziców,kiedy chcą posłać dziecko do pierwszej klasy?Przecież zdania wśród nich będą zawsze podzielone. Moim zdaniem (kilkadziesiąt lat pracy nauczycielskiej w nauczaniu początkowym), wiek 6 lat to tzw. "złoty wiek" w rozwoju dziecka,więc najbardziej chłonny umysł! W innych krajach idą do szkoły dzieci pięcioletnie i nikt się nie oburza....

    Pokaż odpowiedzi (1)