Niebieska Linia opracowała algorytmy wykrywania przemocy, adresowane do pracowników oświaty i zdrowia. Z poradników i formularzy Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy mogą korzystać pedagodzy i nauczyciele oraz personel medyczny - ludzie mający najwcześniej kontakt z potencjalnymi pokrzywdzonymi.

Współautor algorytmów diagnozowania przemocy psycholog Piotr Antoniak, podkreśla, że pomogą one zwłaszcza w sytuacjach nasuwających wątpliwości, czy i jak należy zareagować. Jak wyjaśnia autor - narzędzia pozwalają upewnić się, czy wdrażać oficjalne procedury wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i z rozporządzenia o Niebieskich Kartach. Jak zaznacza Piotr Antoniak, w rozpoznawaniu, czy mamy do czynienia z pokrzywdzonym przemocą, trzeba wziąć pod uwagę wywiad z pacjentem, zaobserwowane urazy i historie pomocy medycznej, ale też zachowanie opiekunów czy osoby towarzyszącej pacjentowi.

Szefowa Pogotowia Niebieska Linia Renata Durda zaznacza, że jasne algorytmy oceny ryzyka przemocy są szczególnie potrzebne nauczycielom i kadrze medycznej . Jako pierwsi mają do czynienia z potencjalnymi krzywdzonymi - a stosunkowo najrzadziej reagują - wyjaśnia Renata Durda. Jak mówi szefowa Niebieskiej Linii - z badań fokusowych wynika, że przedstawiciele oświaty i służby zdrowia tłumaczyli, że obawiają się podjąć reakcję, aby uniknąć konfliktu z rodzicem dziecka czy niechęci swoich przełożonych. Renata Durda wyjaśnia , że potrzebują narzędzia dodającego odwagi w działaniu, pozwalającego oprzeć swoje decyzje na konkretnych podstawach.

Wszelkie potrzebne materiały i informacje można znaleźć na stronie internetowej www.algorytmy.niebieskalinia.pl