statystyki

Nauczyciel w szkole publicznej zarobi więcej niż w prywatnej

08.06.2014, 15:00
Przeciętne wynagrodzenie nauczycieli (w zł)

Przeciętne wynagrodzenie nauczycieli (w zł)źródło: Inne

Nauczycielom bardziej opłaca się pracować w szkołach publicznych niż prywatnych – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Średnia pensja nauczycielska w „budżetówce” to 4 233 zł, podczas gdy w szkole prywatnej przeciętne wynagrodzenie wynosi 3 152 zł – a więc o niemal 1100 zł mniej.

Reklama


Reklama


Przy analizie tych danych należy pamiętać, że wynagrodzenia nauczycieli w szkołach prywatnych są kwestią umowy pomiędzy nauczycielem a pracodawcą. Tymczasem w szkołach publicznych płace naliczane są na podstawie zasad zawartych w Karcie Nauczyciela. Na pensję nauczyciela składają się: wynagrodzenie zasadnicze, dodatki, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i zastępstwa oraz nagrody. Nauczyciele, którzy pracują na zasadach określonych w Karcie, mają również prawo do tzw. trzynastej pensji.

Co ciekawe w szkołach publicznych nauczycielki zarabiają więcej od nauczycieli (w szkołach prywatnych jest odwrotnie), co po części wynika z większej liczby branych przez nie nadgodzin. W wynagrodzeniu całkowitym nauczycielek płaca za nadgodziny stanowi średnio 7 procent, wobec 5,6 procent w przypadku nauczycieli.

Zgodnie z Kartą czynnikami kształtującymi wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli są: stopień awansu zawodowego, posiadane kwalifikacje i wymiar zajęć obowiązkowych. Do tego dochodzą dodatki zależne od: okresu zatrudnienia, jakości pracy, wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć, stanowiska lub funkcji oraz ewentualnych trudnych lub uciążliwych warunków pracy.

Karta Nauczyciela określa średnie wynagrodzenie nauczycieli na różnych stopniach awansu które przedstawiają się następująco:

•    nauczyciel stażysta – 2 717,59 zł;
•    nauczyciel kontraktowy – 3 016,52 zł;
•    nauczyciel mianowany – 3 913,33 zł;
•    nauczyciel dyplomowany – 5 000,37 zł.

Kwoty te obejmują wszystkie wcześniej wymienione elementy wynagrodzenia.

Szkoły powinny kształtować pensje w taki sposób, aby średnie płace wszystkich nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu w obrębie danej jednostki samorządu terytorialnego nie były niższe od podanych kwot. Jeżeli jednak są niższe, wówczas do końca stycznia następnego roku nauczyciele powinni otrzymać dodatki uzupełniające – tak, aby średnie osiągnęły minimalny poziom.

Inne regulacje określają minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. 

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze podane w zamieszczonej obok tabeli jest niższe od ustawowej płacy minimalnej (1 680 zł) - może więc być stosowane tylko wtedy, gdy nie stoi to w sprzeczności z przepisami o płacy minimalnej (a więc np. w sytuacji, gdy dodatki powiększają tą pensję do poziomu przynajmniej 1 680 zł).

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.

Reklama


Źródło:wynagrodzenia.pl

Polecane

Reklama

  • gucio(2014-06-10 08:17) Odpowiedz 10

    Do najemnika!
    Praca nauczyciela taka jak każda inna.
    Nikt nikogo nie zmusza do uczenia cudzych dzieci,
    można pracować np. w ogrodnictwie lub ze zwierzętami, nie koniecznie z dziećmi.

  • gucio(2014-06-15 14:26) Odpowiedz 00

    Do 7!
    Nie jest to może powalające lecz w polskich realiach nie jest źle. Wiele dodatkowych przywilejów i świadczeń w ciągu roku, gwarancja zatrudnienia, wakacje, dodatkowe długie urlopy zdrowotne chyba nie są bez znaczenia.

  • rambo(2014-06-16 13:51) Odpowiedz 00

    Do 8: Wiesz co to sarkazm? Ta kobieta zapewne zarabia może śmieszną połowę tej kwoty, której nigdy żaden nauczyciel nie zobaczył. Te sumy to fikcja.

  • gucio(2014-06-18 10:45) Odpowiedz 00

    Do 9!
    Może to nie jest prawda ale nauczyciele też nie chcą, aby pisano o ich przywilejach. Bez czytania o KN można było łatwo wmawiać wszystkim jak to w oświacie źle. A to też kłamstwo.

  • gucio(2014-06-11 07:48) Odpowiedz 00

    Do cvb.
    Oczywiście, że tak. Jeśli ktoś decyduje się zostać nauczycielem to ma świadomość z kim będzie pracować i jaka to praca, czy może się mylę ?
    Prace, do których można wziąć każdego na pewno nie są tak dobrze wynagradzane jak nauczyciela.
    Proszę zatem nie gloryfikować pracy nauczyciela bo w tym kraju nauczycielom wiedzie się akurat bardzo dobrze.

  • najemnik(2014-06-08 23:59) Odpowiedz 00

    do seniora:

    placza i narzekaja tacy jak Ty
    stare chinskie przeklenstwo mowi: "bodajbys cudze dzieci uczyl"
    tak, tak przeklenstwo - nie przyslowie...

  • bazia(2014-06-13 18:46) Odpowiedz 00

    Jestem nauczycielką dyplomowaną, 29 lat pracy i właśnie się dowiedziałam, że zarabiam 5 tysięcy. Hurra!!!

  • cvb(2014-06-10 22:28) Odpowiedz 00

    Do gucia.
    Praca chyba jednak nie jak każda inna. Są prace, do których można wziąć każdego i sobie z marszu poradzi, są takie w których nie. Praca jako nauczyciel należy do tej drugiej grupy.

  • cvb(2014-06-12 23:33) Odpowiedz 00

    @gucio

    między płacą minimalną a pensją stażysty, magistra z przygotowaniem pedagogicznym dzieli 580zł brutto różnicy, od przyszłego roku będzie to zaledwie 490zł brutto różnicy, są przypadki gdy nauczyciel bez przygotowania pedagogicznego ma stawkę niższą niż płaca minimalna!
    A związki chcą aby pensja minimalna od przyszłego roku wzrosła do 2000zł brutto. Czy naprawdę wierzysz, że człowiek po politechnice będzie jeszcze robił uprawnienia pedagogiczne i szedł do pracy za stawkę niewiele większą od pensji minimalnej?

  • EDUkacja(2014-07-06 13:39) Odpowiedz 00

    WYSOKOŚĆ MINIMALNYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO W ZŁOTYCH OBOWIĄZUJĄCYCH OD DNIA 1 WRZEŚNIA 2013 R. 1)
    Poziom wykształcenia
    Stopnie awansu zawodowego
    nauczyciel stażysta
    nauczyciel kontraktowy
    nauczyciel mianowany
    nauczyciel dyplomowany
    1
    Tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym
    2.265
    2.331
    2.647
    3.109
    2
    Tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego,
    tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym
    1.993
    2.042
    2.306
    2.707
    3
    Tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego,
    dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych
    1.759
    1.802
    2.024
    2.366
    4
    Pozostałe wykształcenie
    1.513
    1.548
    1.724
    2.006
    1) Podstawę do ustalenia minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela stanowi najwyższy posiadany przez nauczyciela poziom wykształcenia.
    TO SĄ FAKTYCZNE ZAROBKI NAUCZYCIELI W 2014R. - na podstawie rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli,... (Dz.U. z 2014r.poz.416).
    Proszę nie okłamywać i to, co piszecie w mediach, to jest wielkie oszustwo !!!
    JESTEM Nauczycielem dyplomowanym z 25 -letnim stażem i mam na pasku wynagrodzeń
    - uwaga- 3.109,00 BRUTTO !!! do wyplaty. I to jest kwota "czarno na białym" . Na rękę dostaję -2.445,39, minus jeszcze pożyczka w Zakładowej Kasie Zapomogowo - Pożyczkowej (ZKZP). I utrzymaj z tego rodzinę!!! ?

  • senior(2014-06-08 20:43) Odpowiedz 01

    Jeszcze nauczyciele nie zaczęli płakać?