W czasie piłkarskich mistrzostw świata na brazylijskich stadionach zobaczymy siedmiu z dziesięciu najbogatszych piłkarzy świata. Liderem w tej klasyfikacji jest Portugalczyk Cristiano Ronaldo, który w 2013 roku zarobił 73 miliony dolarów. Tuż za nim uplasował się Argentyńczyk Leo Messi, który w ciągu minionych 12 miesięcy wzbogacił się o 65 milionów dolarów.

W przypadku obu najlepiej zarabiających piłkarzy około 1/3 sumy ich łącznych zarobków wyniosły wpływy z kontraktów reklamowych. Trzeci na liście Szwed Zlatan Ibrahimović, wielki nieobecny na mistrzostwach świata (Szwecja przegrała walkę o udział w Mundialu w barażu z Portugalią), zarobił w sumie 34 mln dolarów. W jego przypadku jednak są to głównie wpływy z kontraktu z francuskim PSG – na reklamach popularny Ibra zarobił ok. 4 mln dolarów.

ikona lupy />
Najlepiej zarabiający piłkarze świata (w mln dolarów rocznie) / Inne

Czwarte miejsce na liście najlepiej zarabiających piłkarzy zajął Neymar – piłkarz FC Barcelony i zarazem największa gwiazda reprezentacji Brazylii. Jego łączne zarobki wyniosły 28 mln dolarów - aż 16 mln dolarów pochodziło z kontraktów reklamowych. Na kolejnych miejscach uplasowali się kolejni dwaj wielcy nieobecni nadchodzących mistrzostw: Kolumbijczyk Radamel Falcao z AS Monaco, którego z udziału w turnieju wyeliminowała kontuzja, oraz Walijczyk Gareth Bale z Realu Madryt, który z drużyną narodową nie zakwalifikował się do Mundialu.

Na Mundialu zobaczymy także jednego z najlepiej opłacanych trenerów świata. Włoch Fabio Capello, selekcjoner reprezentacji Rosji, może liczyć na roczne zarobki w wysokości 13 mln dolarów, co daje mu czwartą pozycję w rankingu najlepiej zarabiających trenerów na świecie. Pierwsze miejsce w tym zestawieniu należy do Pepa Guardioli, szkoleniowca Bayernu Monachium, który rocznie zarabia 24 mln dolarów (jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie przychody z kontraktów w klubach - tylko Ronaldo, Messi i Ibrahimović zarabiają więcej niż Guardiola). Pierwszą trójkę najlepiej wynagradzanych trenerów uzupełniają Portugalczyk Jose Mourinho pracujący w Chelsea Londyn (zarobki na poziomie 17 mln dolarów rocznie) oraz Włoch Marcello Lippi prowadzący chińskie Guangzhou Evergrande.

Najlepiej zarabiający trenerzy świata (w dolarach rocznie)

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.

Artur Szeremeta, Sedlak & Sedlak