Pośród wszystkich polskich uczelni stawiających głównie na masowe kształcenie studentów, coraz większą popularnością cieszą się niewielkie szkoły wyższe o wyraźnie sprecyzowanym profilu, kładące nacisk na praktyczne przygotowanie swoich absolwentów do podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie. Jedną z takich uczelni jest Wyższa Szkoła Prawa im. H. Chodkowskiej we Wrocławiu, która jako pierwsza w stolicy Dolnego Śląska uzyskała uprawnienia do prowadzenia jednolitych studiów magisterskich na kierunku Prawo.

Zbudowana na solidnych fundamentach

Wyższa Szkoła Prawa im. Heleny Chodkowskiej we Wrocławiu utworzona została dzięki wydanej 28 sierpnia 2014 roku decyzji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zapleczem organizacyjnym oraz naukowym dla nowej szkoły wyższej stał się Wydział Zamiejscowy Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej – jednej z najlepszych uczelni niepublicznych w Warszawie.

Od samego początku Wyższa Szkoła Prawa sformatowana została jako uczelnia prawnicza z możliwością prowadzenia kształcenia na pięcioletnich studiach magisterskich na kierunku Prawo. Stworzony na jej potrzeby program studiów dostosowano do założeń Deklaracji Bolońskiej, a jego realizacja do dziś przebiega w zgodzie ze ścisłymi standardami Unii Europejskiej. Samo funkcjonowanie uczelni oparte jest na trzech podstawowych filarach, którymi są:
• budowa wzajemnego szacunku i zaufania pomiędzy studentami a kadrą naukową,
• przywiązanie do kwestii etyki niezbędnej w zawodzie prawnika,
• wspieranie rozwoju pracowników naukowo-dydaktycznych i studentów.


Prowadzona przez Wyższą Szkołę Prawa we Wrocławiu analiza bieżącego zapotrzebowania rynku pracy oraz preferencji studentów sprawiły, iż władze uczelni zdecydowały się na uruchomienie w tym roku nowego kierunku studiów. Od października 2017 r. WSP rozpocznie kształcenie na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne z możliwością wyboru jednej z trzech specjalizacji: Kryminologii i kryminalistyki, Detektywistyki lub Zarządzania kryzysowego.

Nauka zawodu, zamiast nauki o zawodzie

Wyższa Szkoły Prawa im. H. Chodkowskiej we Wrocławiu wspiera swoich studentów w dwojaki sposób – kładąc duży nacisk na zapewnienie im odpowiedniej wiedzy praktycznej oraz poprzez różnego rodzaju inicjatywy organizowane przez władze uczelni.

Nacisk, jaki WSP kładzie na praktyczną część kształcenia, widoczny jest już na podstawie doboru kadry naukowo-dydaktycznej, która w całości składa się z wybitnych specjalistów z różnych dziedzin. Osoby, takie jak prof. dr hab. Tomasz Kaczmarek (prawnik, były dyrektor Instytutu Prawa Karnego i Kryminologii), prof. dr hab. Walerian Sanetra (sędzia i prezes Sądu Najwyższego w stanie spoczynku), prof. INP PAN dr hab. Jolanta Jakubowska-Hara (kierownik Instytutu Nauk Prawnych Państwowej Akademii Nauk w Warszawie) czy Sędzia Sądu Okręgowego Tomasz Krawczyk, stanowią gwarancję tego, że absolwenci opuszczą mury uczelni nie tylko z dużym zasobem wiedzy teoretycznej, ale i z odpowiednim przygotowaniem do jej praktycznego wykorzystania. Dodatkowym wsparciem dla praktycznego podejścia do studiów są częste spotkania z czynnymi zawodowo prawnikami różnych szczebli oraz duża ilość organizowanych przez uczelnię warsztatów tematycznych.

W przypadku inicjatyw odbywających się pod patronatem Wyższej Szkoły Prawa, w pierwszej kolejności należałoby wymienić studenckie Koło Nauk Penalnych „Liberum” oraz liczne konferencje i sympozja naukowe, w tym V Międzynarodową Konferencję Naukową „Procesowo-kryminalistyczna problematyka udziału pokrzywdzonego w postępowaniu karnym”, a także XII Ogólnopolski Zjazd Kół Naukowych przy Wydziałach Prawa i Administracji.

Szczególnie interesująca dla przyszłych prawników, specjalistów od kryminologii i kryminalistyki lub detektywistyki, może okazać się również bliska współpraca uczelni z Katedrą Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz z Zakładem Karnym nr 1 we Wrocławiu.

Odpowiednie warunki do studiowania

Studia to przede wszystkim studenci. Z myślą o nich Wyższa Szkoła Prawa im. H. Chodkowskiej we Wrocławiu przygotowała bogaty system stypendialny, dzięki któremu mogą całkowicie skupić się na nauce. W ramach tego systemu studenci mają możliwość ubiegania się m. in. o stypendium rektora, stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, dodatki zwiększające stypendia socjalne, różnego rodzaju zapomogi oraz rabaty przysługujące studentom aktywnie uczestniczącym w życiu uczelni.
Niemałą atrakcję dla studentów stanowi również samo położenie uczelni – na odrzańskiej Wyspie Piasek, w bezpośrednim sąsiedztwie pełnego wspaniałych zabytków Ostrowa Tumskiego. Mimo iż siedziba Wyższej Szkoły Prawa znajduje się w ścisłym centrum Wrocławia, zarówno naturalna bariera oddzielająca ją od reszty miasta, jak i otoczenie budynków sakralnych oraz uniwersyteckich (Biblioteka Uniwersytecka Na Piasku), sprzyjają tak ważnemu w procesie nauki skupieniu.