statystyki

Karta nauczyciela czy nowe przepisy?

17.05.2017, 16:00
nauczyciel, szkoła dzieci

Pojawia się pytanie, co w przypadku, gdy gimnazjum nie jest jedynym członem zespołu obok jednej z wymienionych szkół.źródło: ShutterStock

Stosowanie przepisów regulujących sytuację prawną nauczycieli nigdy nie było proste, co potwierdza bogaty dorobek orzecznictwa sądowego. W odniesieniu do nowych regulacji także pojawiają się wątpliwości interpretacyjne.

Kosztem reformy jest likwidacja etatów gimnazjalnych. Dla tego celu przewidziano blok przepisów, rozciągając ich stosowanie na szkoły organizacyjnie powiązane z gimnazjami. Szeroka sfera możliwych powiązań między szkołami przesądza o tym, że oddziaływanie nowych regulacji stosunku pracy nauczycieli może być rozległe. Instrumentarium jest zbliżone do rozwiązań występujących w ustawie – Karta Nauczyciela, z modyfikacjami jednakże w kierunku uelastycznienia rozwiązań. Odpowiedź na pytanie o zakres podmiotowy nowych rozwiązań ukryta jest w gąszczu przepisów.

Artykuły 225 i 226 ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60; dalej u.p.w.) określają kategorie nauczycieli, do których zastosowanie mają nowe regulacje oraz tryb postępowania przyjęty w sytuacji czasowego zawieszenia stosowania art. 20 Karty Nauczyciela. Są to przede wszystkim nauczyciele gimnazjów zatrudnieni na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony, których dalsze zatrudnienie nie jest możliwe ze względu na zmiany organizacyjne (art. 225 ust. 1-11). Na mocy dyspozycji zawartej w ust. 12, przepisy odnoszące się do nauczycieli wygaszanych gimnazjów stosuje się odpowiednio również do nauczycieli zatrudnionych w szkołach, w których są prowadzone klasy dotychczasowego gimnazjum. Tak określony zakres podmiotowy przyjętych uregulowań może powodować rozbieżności interpretacyjne.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane