statystyki

Nauczyciele zwalniani z gimnazjów jednak z wcześniejszą emeryturą

autor: Bartosz Góra11.05.2017, 10:33; Aktualizacja: 11.05.2017, 10:52
Nauczyciel

Jednym z warunków uzyskania prawa do tzw. emerytury nauczycielskiej, o której mowa w art. 88 Karty nauczyciela, jest rozwiązanie na wniosek nauczyciela stosunku pracy.źródło: ShutterStock

Docierały do nas sygnały od czytelników, iż nauczyciele gimnazjów objęci reformą obawiają się nie tylko utraty pracy, ale także tego, że nie będą mogli skorzystać z wcześniejszej emerytury nauczycielskiej. Wszystko przez ustawę przywracającą stary wiek emerytalny, w której ustawodawca nie ujął akurat tych grup nauczycieli. A ująć ich nie mógł dlatego, że jeszcze wtedy nie uchwalono przepisów likwidujących gimnazja. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Sam ZUS przyznaje, że ma z tym problem. Zapytaliśmy o stanowisko Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ale uzyskana odpowiedź to za mało. Potrzebna jest zmiana prawa.

Reklama


Nowelizacja jednak konieczna

Ustawą z 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa nowelizacyjna) przywrócono stary powszechny wiek emerytalny. Ustawa wchodzi w życie dopiero 1 października 2017 r. Wśród wielu regulacji szczegółowych ustawa przewiduje również wyjątki dla nauczycieli, poświęcając im art. 21.

Mówiąc o przyczynach rozwiązania i wygaśnięcia stosunku warunkujących przejście na wcześniejszą emeryturę, ustawa nie odnosi się wprost do nauczycieli gimnazjów, o których mowa w art. 225 i 226 ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (dalej: przepisy wprowadzające). Dlatego dla pełnej oceny stanu prawnego konieczna jest szczegółowa analiza art. 88 Karty nauczyciela, który w istocie stanowi bezpośrednią podstawę do skorzystania z uprawnienia do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Podkreślenia wymaga bowiem, że art. 4 pkt 12 przepisów wprowadzających dokonał już od 26 stycznia 2017 r. zmiany ust. 1a art. 88 Karty nauczyciela, nadając mu brzmienie:

„1a. Nauczyciele spełniający warunki określone w ust. 1 mogą przejść na emeryturę również w wypadku rozwiązania stosunku pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy w okolicznościach określonych:

1) w art. 20 ust. 1, 5c i 7;

2) w art. 225 ust. 1, 6, 7 i 10 oraz art. 226 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60)”.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama