statystyki

Samorządy lokalne bezradne wobec strajku nauczycieli

autor: Bartosz Góra27.03.2019, 20:00
Data strajku w szkołach została wyznaczona.

Data strajku w szkołach została wyznaczona.źródło: ShutterStock

Utrzymanie pracy placówki na normalnym poziomie jest niemożliwe. Ani dyrektor, ani organ prowadzący szkołę nie mają skutecznych instrumentów prawnych, które by na to pozwoliły.

Data strajku w szkołach została wyznaczona. Taki jest stan faktyczny 26 marca, kiedy zamykamy ten numer tygodnika. Czy jeśli od wykonywania pracy powstrzymają się wszyscy nauczyciele, dyrektor szkoły będzie w stanie zapewnić opiekę nad dziećmi? Nie będzie przecież dysponował uprawnioną do tego kadrą. Nie wyciągnie też konsekwencji wobec strajkujących, bo działali zgodnie z przepisami. Z tymi dylematami mierzą się dziś samorządowcy w obliczu planów związkowych. Wydaje się jednak, że większego pola manewru nie mają. W sytuacji protestu totalnego zarówno dyrektor szkoły, jak i organ prowadzący nie mają bowiem skutecznych narzędzi prawnych pozwalających na utrzymanie pracy szkoły w zwykłym trybie. Konsekwencją będzie zatem podjęcie działań awaryjnych, czyli poinformowanie rodziców o braku możliwości prowadzenia zajęć w szkole.

Dochowane procedury

Specyfiką zapowiadanego strajku nauczycieli jest jego dwutorowość. Z uwagi na sposób finansowania wynagrodzeń nauczycieli żądania Związku Nauczycielstwa Polskiego kierują się w stronę rządu. Minimalne wynagrodzenie jest bowiem ustalone rozporządzeniem ministra edukacji narodowej i sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 416 ze zm.). Z innej strony pracodawcą danego nauczyciela nie jest rząd, ale dana szkoła, dla której organem prowadzącym jest gmina lub powiat. Dlatego ZNP wszczynając spór zbiorowy wystąpił do poszczególnych dyrektorów, dzięki czemu dochowane zostały wymagania określone ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 174). Ma ona charakter lex specialis w zakresie praw i obowiązków pracowniczych wobec innych przepisów, które je określają (prawo pracy czy Karta nauczyciela). Prawo do strajku ma bowiem swoje ugruntowanie wprost w art. 59 ust. 3 Konstytucji RP i jest jedynie warunkowane granicami określonymi w ustawie. Inaczej mówiąc, działając w granicach ustawy nie narusza się prawa, a protestującym nie mogą z tego tytułu grozić sankcje.

Skutki dla uczniów


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • rzeczywistość(2019-03-28 06:33) Zgłoś naruszenie 81

  Samorządy skrycie lub całkiem jawnie popierają strajk. Bo rząd szpetnie okrada je na "subwencji oświatowej". Daje zadania bez pieniedzy. Nadto sama deforma oświaty miała być absolutnie bezkosztowa, rząd nie dał gminom złamanego grosza. Kosztowała gminy dwa miliardy zł. Co powinniśmy zrobić z miliardami, które rząd chce zmarnować w pińcetplusach? Podzielić je między gminy, oświatę i służbę zdrowia!

  Odpowiedz
 • nn(2019-03-28 07:32) Zgłoś naruszenie 02

  Pytanie tylko, w ilu placówkach dochowano wszystkich procedur, żeby strajk był legalny. Bo tu są różne "informacje".

  Odpowiedz
 • Darek(2019-03-28 16:11) Zgłoś naruszenie 01

  Czy ograniczenie dostępu do oświaty w myśl konstytucji nie jest karalny?, czy inicjatorzy tego bałaganu nadal będą finansować tych strajkujących, i czy wreszcie w pozwie zbiorowym wszyscy młodzi ludzie pozbawieni możliwości dostępu do nauki kto tym prowodyrom dostarczy ewentualne środki finansowe, zasadniczym pytaniem jest fakt gdzie będą w/w tz. Pedagodzy mieszkać może tam gdzie obecnie znajduje się ich chleb.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane