statystyki

Osiągnięcia naukowe: Jeszcze jest czas na złożenie ankiety

autor: Urszula Mirowska-Łoskot20.04.2017, 06:49; Aktualizacja: 20.04.2017, 07:18
komputer-haker-internet

W związku z awarią ePUAP pojawiły się trudności z przekazywaniem oświadczeń, że wszystkie informacje zawarte w ankiecie są zgodne z prawdąźródło: ShutterStock

 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do 21 kwietnia br. zdecydowało się przedłużyć czas na składanie ankiet z osiągnięciami naukowymi.

Na podstawie tych dokumentów jednostki naukowe – uczelnie, instytuty badawcze oraz placówki Polskiej Akademii Nauk – są oceniane przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN). Mogą otrzymać jedną z czterech not – A+ (poziom wiodący w skali kraju), A, B i C (poziom niezadowalający). Od przyznanej kategorii zależy dotacja z budżetu państwa. Brak złożenia ankiety w wymaganym terminie oznacza, że placówka nie otrzyma kategorii, a bez niej nie można dostać środków na działalność. Parametryzacja odbywa się raz na cztery lata. Bierze w niej udział ok. 900 placówek.

W tym roku nie obyło się bez problemów. Alarmowała o nich Rada Główna Instytutów Badawczych.

– Prace nad programem umożliwiającym przygotowanie danych do ankiety rozpoczęły się w styczniu i długo trwały. System ciągle się zmieniał i był modyfikowany. Wprowadzano do niego nowe wymagania, a także zmiany powodujące utratę wprowadzonych wcześniej przez jednostki naukowe danych – informuje prof. Leszek Rafalski, przewodniczący RGIB. Zauważa też, że zakres danych wymaganych do wprowadzenia do elektronicznego systemu nie pokrywa się w pełni z danymi wymaganymi w ankiecie wskazanej w rozporządzeniu ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 12 grudnia 2016 r. w sprawie przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym i uczelniom (Dz.U. poz. 2154).


Pozostało jeszcze 25% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane