Zachęcamy do tego, żeby uwierzyć, że troska o nasze zdrowie to jedna z ważniejszych rzeczy. Przekłada się na całe nasze życie i na to, jak to życie przechodzimy – wskazał w rozmowie z DGP podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Andrzej Jaworski, prezes zarządu PZU Zdrowie.

- Pandemia spotęgowała to, że dużo Polaków z różnych względów nie miało robionych badań w odpowiednim czasie, nie było stosowanej odpowiedniej profilaktyki. I dzisiaj będziemy pewnie coraz częściej spotykali się z tym, że dużo różnego rodzaju schorzeń będzie wychodziło ze względu na to, że czas pandemii spowodował duże utrudnienia w dostępie do służby zdrowia. W związku z powyższym musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak zachęcić Polaków do tego, aby korzystali z tych badań, które są dostępne i bardzo często są dostępne bezpłatnie – mówił podczas rozmowy z Dziennikiem Gazetą Prawną Andrzej Jaworski, prezes zarządu PZU Zdrowie.

Wskazał też na rolę pracodawców w promowaniu profilaktyki zdrowotnej. - Myślę, że większość pracodawców powie, jak ważny jest dla nich dzisiaj pracownik, zwłaszcza ten wykwalifikowany pracownik, który jest specjalistą, i o którego bardzo trudno na rynku. Jeżeli taki pracownik zachoruje, a zajmuje kluczowe stanowisko w firmie, to bardzo często nie ma zastępstwa, nie ma kto kontynuować pracy i dotyczy to coraz większej liczby zawodów. Dlatego w interesie pracodawcy jest, aby ten pracownik z jednej strony chciał u niego w firmie pracować, ale także żeby mógł u niego pracować ze względu na swój stan zdrowia – wyjaśniał prezes zarządu PZU Zdrowie.