Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wirus Ebola – broń biologiczna klasy A

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Nazwa Z dziwnym, dotąd nieznanym wirusem z rodziny Filoviridae, po raz pierwszy zetknięto się niemal 40 lat temu, w roku 1976. Ognisko tego wirusa odnotowano wówczas w okolicy rzeki Ebola, na północy Demokratycznej Republiki Konga, w sercu czarnej Afryki, którą opisywał Joseph Conrad w „Jądrze ciemności”. Ebola jest źródłem rzeki Mongala, dopływu głównej rzeki kraju – Kongo. Naukowa nazwa tego wirusa od 2002 roku brzmi Zaire ebolavirus (EBOV). W pierwszej fali wirus dotknął 318 Kongijczyków, wśród których śmiertelność wyniosła 88 proc. W tym samym roku wirus dotarł do pobliskiego Sudanu, gdzie co drugi zarażony zmarł na skutek gorączki krwotocznej wywołanej tym wirusem. Wirusów z rodzaju Ebolavirus jest pięć, z czego cztery są śmiertelnie groźne dla człowieka. Odmiana Ebola Reston występuje tylko u małp i nie zagraża ludziom. Typowym biotypem jest wirus Ebola (Zaire ebolavirus), kolejne to: wirus Bundibugyo, wirus Sudan oraz wirus Tai Forest Obecna epidemia jest spowodowana typem podstawowym Zaire ebolavirus.
Nazwa Z dziwnym, dotąd nieznanym wirusem z rodziny Filoviridae, po raz pierwszy zetknięto się niemal 40 lat temu, w roku 1976. Ognisko tego wirusa odnotowano wówczas w okolicy rzeki Ebola, na północy Demokratycznej Republiki Konga, w sercu czarnej Afryki, którą opisywał Joseph Conrad w „Jądrze ciemności”. Ebola jest źródłem rzeki Mongala, dopływu głównej rzeki kraju – Kongo. Naukowa nazwa tego wirusa od 2002 roku brzmi Zaire ebolavirus (EBOV). W pierwszej fali wirus dotknął 318 Kongijczyków, wśród których śmiertelność wyniosła 88 proc. W tym samym roku wirus dotarł do pobliskiego Sudanu, gdzie co drugi zarażony zmarł na skutek gorączki krwotocznej wywołanej tym wirusem. Wirusów z rodzaju Ebolavirus jest pięć, z czego cztery są śmiertelnie groźne dla człowieka. Odmiana Ebola Reston występuje tylko u małp i nie zagraża ludziom. Typowym biotypem jest wirus Ebola (Zaire ebolavirus), kolejne to: wirus Bundibugyo, wirus Sudan oraz wirus Tai Forest Obecna epidemia jest spowodowana typem podstawowym Zaire ebolavirus. / ShutterStock

Powiązane

Reklama

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    Reklama
    Reklama

    Zobacz więcej