Drożdżówki to przekąska, którą uczniowie najchętniej kupują w drodze do lub ze szkoły - wynika z badań. Słodkie bułki są wybierane dwukrotnie częściej niż owoce i dziesięciokrotnie częściej niż warzywa pakowane jako przekąski.

Jak wynika z badania instytutu ARC Rynek i Opinia, aż 63 proc. uczniów kupuje produkty spożywcze w drodze do lub ze szkoły przynajmniej raz w tygodniu. Co czwarty uczeń (27 proc.) nie kupuje żadnych produktów spożywczych w drodze do lub ze szkoły. Pozostali korzystają z oferty sklepów od czasu do czasu: 38 proc. 1-2 razy w tygodniu, 11 proc. codziennie.

Dzieci najchętniej kupują słodkie przekąski. Najczęściej wybierają drożdżówki (51 proc.), batony, wafelki (41 proc.), a do picia wodę (43 proc.), soki i nektary (41 proc.). Stosunkowo rzadko kupują napoje gazowane (26 proc.).

Niespełna co trzeci uczeń wybiera w sklepie spożywczym kanapki, sałatki i surówki (29 proc.), a warzywa pakowane jako przekąski co dwudziesty (5 proc.).

Zdecydowana większość uczniów (74 proc.) jada śniadanie przed wyjściem do szkoły. Jednak ponad jedna czwarta uczniów nie zjada żadnego posiłku przed wyjściem (26 proc.).

Wśród uczniów podstawówek posiłki w szkole codziennie je 73 proc., wśród gimnazjalistów - 69 proc., zaś wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych - 59 proc.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 11-14 lipca, na reprezentatywnej próbie 922 mieszkańców Polski, w wieku 15-55 lat. Udział w badaniu wzięły osoby z gospodarstw domowych, w których są uczące się osoby do 18 roku życia.

Od września zmienią się zasady żywienia w szkołach - w szkolnych sklepikach uczniowie znowu będą mogli kupić m.in. drożdżówki, których sprzedaży zakazano z początkiem zeszłego roku szkolnego. Nie będą jednak mogły być zbyt słodkie ani przygotowywane z głęboko mrożonego ciasta. Nadal ważnym elementem żywienia uczniów będą kanapki.

Poza tym w ofercie sklepików znajdą się m.in. sałatki i surówki, mleko, napoje zastępujące mleko (np. sojowe i kokosowe), produkty mleczne (np. jogurty i serki homogenizowane) oraz produkty zastępujące mleczne (na bazie soi, ryżu, owsa, orzechów lub migdałów). W sprzedaży będzie też naturalna woda mineralna nisko- lub średniomineralizowana, woda źródlana i stołowa, soki owocowe, przeciery oraz musy owocowe i warzywne bez dodatku cukrów i soli oraz niedosładzane koktajle owocowe i warzywne na bazie mleka lub napojów je zastępujących.

Nowe rozporządzenie resortu zdrowia, które wchodzi w życie wraz z początkiem nowego roku szkolnego, zmienia regulację dotyczącą sklepików i stołówek, która obowiązywała w minionym roku szkolnym. Przepisy wprowadzone przez poprzedni rząd od początku budziły wiele kontrowersji, oceniano je jako zbyt restrykcyjne - zabraniały np. kanapek z białego pieczywa i słodzenia herbaty cukrem.