Gemini zwyciężyło w sprawie przeciwko Naczelnej Izbie Aptekarskiej (NIA). Sędziowie stwierdzili, że NIA powinna być traktowana jak przedsiębiorca, zaś wypowiedzi jej zarządu bezpośrednio dotyczyły Gemini.

Sprawa dotyczyła aplikacji umożliwiającej wyszukanie oraz rezerwacje leków online, zaś spór zaczął się w połowie 2020 roku, gdyż przedstawiciel Naczelnej Izby Aptekarskiej – według uzasadnienia SN był to wiceprezes M.T. – opublikował w internecie wpis krytykujący aplikację ReceptaGemini.pl. Następnie NIA wydała komunikat oskarżający Gemini Apps o nielegalne pobieranie danych zdrowotnych pacjentów. W oficjalnym komunikacie NIA nazwała działalność spółki „patologią”.

Gemini Apps wniosła pozew

W odpowiedzi na te zarzuty, spółka Gemini Apps wniosła pozew przeciwko NIA, zarzucając jej naruszenie dóbr osobistych oraz działania sprzeczne z zasadami uczciwej konkurencji.

Sąd Okręgowy w Warszawie instancji zasadniczo uwzględnił powództwo nakazując NIA: usuniecie oświadczenia oraz zasądził obowiązek wpłaty kwoty 25 tysięcy złotych uznając że treść komunikatu naruszyła dobre imię spółki. Jednak sąd drugiej instancji oddalił pozew, argumentując że komunikat nie wskazywał wprost GeminiApps, a NIA nie może być traktowana jako podmiot działający na rynku aptecznym.

GeminiApps odwołała się od tego wyroku, podkreślając, że nawet brak bezpośredniego wskazania spółki w komunikacie nie wyklucza możliwości naruszenia dóbr osobistych, jeśli kontekst pozwala jednoznacznie zidentyfikować pokrzywdzonego. Wyrok Sądu Najwyższego o uchyleniu wyroku sądu drugiej instancji potwierdza zasadność tych argumentów. Sędziowie jednoznacznie wskazali, że „naruszenie art. 24 kc w zw. z art. 43 kc jest wystarczające dla uchylenia zaskarżonego orzeczenia”.

Mecenas Maciej Ślusarek z kancelarii SKP, reprezentujący Gemini Apps, skomentował: „Decyzja Sądu Najwyższego wskazuje, że mieliśmy rację. NIA i jej reprezentanci ponoszą odpowiedzialność za nieprawdziwe i nieuzasadnione komentarze. Przypuszczam, że SN uznał, iż NIA, reprezentując część rynku aptecznego, bierze czynny udział w działalności biznesowej. Z niecierpliwością czekamy na ponowny wyrok Sądu Apelacyjnego i będziemy wnosili o utrzymanie wyroku I instancji korzystnego dla Gemini Apps”.

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie Gemini Apps ma istotne znacznie dla możliwości ochrony dóbr osobistych przez przedsiębiorców, a także zawiera wykładnię art. 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Sędziowie stanęli na stanowisku, że za przedsiębiorcę należy uznać wszelkie podmioty prowadzące działalność zawodową, a nie tylko te nastawione na osiągnięcie zysku.

Wyrok SN określa również wprost status Naczelnej Izby Aptekarskiej jako podmiotu podlegającego przepisom ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, co może mieć istotne znaczenie dla ochrony dóbr osobistych podmiotów związanych z branżą apteczną w Polsce.

Aleksandra Murawska, Rzecznik Prasowa Gemini Polska