Nowa lista leków refundowanych, łatwiejszy dostęp dla seniorów do darmowych szczepień i rozszerzenie systemu centralnej e-rejestracji. To główne zmiany, jakie szykuje Ministerstwo Zdrowia na 2025 r.

Już w piątek, 13 grudnia, wiceminister zdrowia Marek Kos przedstawi listę leków refundowanych w przyszłym roku. To jednak nie koniec. Resort chciałby, aby bezpłatne leki dla seniorów i dzieci mógł wypisywać każdy lekarz POZ i specjalista, zarówno w ramach umowy z NFZ, jak i prywatnie. Zmiana ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 r. – warunkująca to nowela o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw czeka obecnie na podpis prezydenta.

– To był postulat starszych pacjentów. Podawali oni przykłady np. leków wypisywanych w hospicjum, które nie mogą być zaliczane do tych bezpłatnych dla osób w wieku 65+. Przez to musieli umawiać się do lekarzy POZ i prosić o ich przepisanie, a często brakowało im na to po prostu czasu – wyjaśniła minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Wspomniana ustawa ma również rozwiązać kwestię szczepień seniorów w aptekach przeciwko grypie i pneumokokom. Dotychczas było tak, że farmaceuta mógł zaszczepić pacjenta, ale dopiero po uzyskaniu recepty na refundowany preparat od lekarza pierwszego kontaktu. Po zmianach będzie mógł ją wystawić sam farmaceuta.

Wymagania wobec lekarzy POZ

Na podpis czeka też nowelizacja ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. W niej rządzący luzują wymagania wobec lekarzy POZ. Po zmianach będzie mogła takim lekarzem zostać osoba udzielająca świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej od co najmniej 10 lat, a nie tylko ta ze specjalizacją lub po odpowiednich kursach.

W 2025 r. rozpoczną się też prace nad projektem zapewniającym dyspozytorom wojewódzkim w ratownictwie medycznym system wskazujący dostępność lekarzy i wolnych łóżek na poszczególnych oddziałach. Dzięki temu szybciej będzie można przetransportować pacjenta do szpitala, który ma i miejsce, i specjalistę mogącego pomóc potrzebującemu. Ponadto na przełomie roku mają się rozpocząć procedura zakupu pięciu śmigłowców dla Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz budowa nowych lub modernizacja istniejących lądowisk przy SOR-ach.

Centralna e-rejestracja

W przyszłym roku z kopyta ma ruszyć też centralna e-rejestracja, dziś obejmująca kardiologię w zakresie wizyt pierwszoplanowych, mammografię i cytologię. Od II półrocza 2025 r. obligatoryjnie mają się w niej znaleźć wszystkie placówki realizujące kontrakty z NFZ, a docelowo – w 2029 r. – wszystkie specjalizacje. Obecnie zgłosiło się do niej 155 podmiotów leczniczych – z czego 39 jest w pełni zintegrowanych z centralnym systemem e-zdrowia (P1). Po integracji wszystkich chętnych zapewni to efektywniejsze umawianie wizyt.

Powstaje też pierwsza lista leków krytycznych, obejmująca ponad 230 substancji aktywnych. Ma ona zagwarantować dostępność leków potrzebnych w sytuacjach kryzysowych, np. na wypadek powodzi. – Będziemy chcieli, żeby do ich produkcji można było zaangażować także środki Unii Europejskiej – zapowiedziała Leszczyna.

W czasie prezydencji Polski w UE – rozpoczynającej się w styczniu – nasz kraj zamierza też rozszerzyć uprawnienia unijnego Sojuszu na rzecz Leków Krytycznych. Za takie leki mają zostać uznane te produkowane w Unii, a także generyki, czyli tańsze zamienniki. Miałoby to zwiększyć ich dostępność.

– Są kraje, które nie mają szansy na to, by potrzebny lek był u nich dostępny, bo produkującej go firmie nie opłaca się go zarejestrować, nawet w przypadku refundacji. Po prostu rynek tego państwa jest za mały – tłumaczyła szefowa MZ. – Chcemy zadbać o to, by dostępność leków była porównywalna bez względu na miejsce zamieszkania – zapowiedziała. ©℗