statystyki

Muzułmankę nie zawsze przebada kobieta

autor: Urszula Mirowska-Łoskot05.07.2016, 07:28; Aktualizacja: 05.07.2016, 08:36
imigranci

68,5 tys. - tyle osób w latach 2007–2013 złożyło wniosek o nadanie im statusu uchodźcy w RPźródło: ShutterStock

Badania uchodźców obejmą ogólną ocenę ich stanu zdrowia. Lekarz zwróci szczególną uwagę na to, czy są zarażeni chorobami zakaźnymi. Tak zakłada projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie badań lekarskich oraz zabiegów sanitarnych ciała i odzieży cudzoziemców ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej. Ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Celem proponowanej regulacji jest ochrona zdrowia publicznego przed szerzeniem się chorób zakaźnych, które mogą zostać przeniesione na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez obcokrajowców.

– Z uwagi na trudne do przewidzenia ruchy migracyjne nie można wykluczyć, że kryzys migracyjny dotknie również Polskę – wskazuje w uzasadnieniu Ministerstwo Zdrowia. Natomiast obowiązujące do tej pory przepisy określające zasady przeprowadzania badań wygasły 14 maja br., dlatego resort proponuje nową wersję rozporządzenia.

Przedstawione przez ministerstwo regulacje wskazują, że uchodźcy obowiązkowo będą musieli się im poddać. Jednak przepisy gwarantują cudzoziemcom wykonywanie diagnostyki oraz zabiegów sanitarnych z poszanowaniem godności. Zapewniają również przeprowadzanie ich przez osoby tej samej płci (chyba że łączy się to ze szczególnymi trudnościami). Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, obcokrajowcowi przed przystąpieniem do kontroli trzeba zapewnić dostęp do natrysków z ciepłą i zimną wodą oraz innych niezbędnych środków higienicznych. W trakcie badania będzie mógł uczestniczyć tłumacz. W przypadku małoletnich będą przeprowadzane w obecności opiekunów lub innych bliskich osób.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane