Projekt wprowadzający taki nowy produkt trafi do konsultacji w najbliższych tygodniach. Nie będzie to osobny pakiet, na który będą ogłaszane konkursy tak jak na koordynowaną opiekę nad ciężarnymi, lecz specjalny sposób rozliczeń świadczeń w ramach obecnie realizowanych umów. Świadczenia dla rodzin, w przypadku których w ciąży wykryto najpoważniejsze wady uniemożliwiające przeżycie dziecka. Po stwierdzeniu poważnej wady wszystkie szpitale III stopnia nadzoru będą musiały zapewnić przyszłej matce opiekę psychologiczną zgodnie ze standardem opieki nad ciążą patologiczną określonym przez Ministerstwo Zdrowia.
- Po zdiagnozowaniu wady letalnej rodzina trafi pod opiekę psychologa w szpitalu, a ten wystawi jej skierowania do poradni, które uprawnią do korzystania ze świadczeń położnej i psychologów poza kolejnością – wyjaśnia Wojciech Zawalski, dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w centrali Funduszu.
Rodzina dostanie pakiet większej niż standardowo liczby wizyt położnych POZ, a te ostatnie dostaną za to 150 proc. standardowego wynagrodzenia. Także psycholog dostanie wyższą niż standardowo stawkę. NFZ zapłaci za każdą wizytę. Koordynacja ma łączyć opiekę na poziomie szpitala, psychologów ze szpitala i poradni oraz położnej POZ. NFZ szacuje, że ciąży wymagających takiej opieki jest kilkaset rocznie. Ale do ich decyzji pozostanie czy będą chciały korzystać z poszerzonej opieki. Zapytaliśmy NFZ, czy te propozycje mają związek z postulowanymi przez część polityków zmianami ustawy aborcyjnej, w takim kierunku by nawet przy najcięższych wadach płodu nie była możliwa aborcja.
– Projekt nie ma z tymi propozycjami nic wspólnego. Po prostu uważamy, że obecnie system ochrony zdrowia niewystarczająco wspiera rodziny w takich trudnych sytuacjach i chcemy to zmienić – mówi dyrektor Zawalski.