Koronawirus wciąż mutuje i pojawiają się nowe warianty tej choroby. Choć śmiertelność znacznie spadła, a szeroko dostępne są szczepionki, to wirus nie przestaje być niebezpieczny. Najnowszy wariant charakteryzuje się nieco innymi objawami niż poprzednie.

Do koronawirusa wszyscy zdążyliśmy się już przyzwyczaić. To nie czas, gdy telewizyjne wiadomości zaczynały się od codziennej liczby zakażeń, stadiony i hale sportowe zamieniały się w szpitale, na ulicach były pustki, a lokale gastronomiczne były zamknięte bądź oferowały swoje usługi jedynie na wynos. Choroba jednak nie zniknęła.

Covid 2024. Kraken, JN.1. Jakie objawy?

Według dostępnych danych, w styczniu 2024 r. dominuje wariant JN.1. Poza nim "najpopularniejsze" są Kraken, Eris, Pirola i Fornax. O ile przewlekłe zmęczenie, ból gardła czy gorączka to znane już wcześniej objawy, to niektóre pojawiają się po raz pierwszy. Covid nie przestaje być groźny.

JN.1– wodnisty katar jako dominujący objaw, kaszel, drapanie w gardle, bóle głowy, bóle stawowo-mięśniowe, gorączka. Nowe objawy: zaburzenia lękowe, problemy ze snem.

Eris– ból gardła, katar, kichanie, przekrwienie błon śluzowych nosa, kaszel. Możliwe objawy: ból mięśni i głowy, gorączka, przewlekłe zmęczenie.

Pirola– katar, ból głowy, zmęczenie, ból gardła, kichanie.

Kraken – kaszel, katar, przekrwienie błon śluzowych, ból gardła. Cięższe objawy: wysoka gorączka i złe samopoczucie, dreszcze, trudności w oddychaniu, zmęczenie, bóle ciała i głowy, utrata smaku lub węchu, nudności oraz biegunka.

Fornax– zatkany nos, kaszel, ból gardła, ból głowy.