statystyki

Będzie wreszcie więcej lekarstw w aptekach

autor: Aleksandra Kurowska25.04.2016, 07:43; Aktualizacja: 25.04.2016, 10:03
Na interpretacji resortu powinni skorzystać pacjenci. Obecnie często nie mogą od ręki wykupić potrzebnych im specyfików, bo farmaceuci, obawiając się strat, zamawiają bardzo małe partie leków.

Na interpretacji resortu powinni skorzystać pacjenci. Obecnie często nie mogą od ręki wykupić potrzebnych im specyfików, bo farmaceuci, obawiając się strat, zamawiają bardzo małe partie leków.źródło: ShutterStock

Dostęp do refundowanych medykamentów powinien się poprawić. Ministerstwo podjęło działania, by farmaceuci nie obawiali się robić zapasów.

Listy leków refundowanych zmieniane są co dwa miesiące. Apteki szacują, że w związku z tym tracą co roku kilkadziesiąt milionów złotych. Najwięcej – około 90 mln zł – w roku 2012, gdy zaczęła działać nowa ustawa refundacyjna i ministerstwo bardziej docisnęło branżę farmaceutyczną w celu obniżek cen. Aptekarze od lat apelują o zmiany w tym zakresie. Części udaje się negocjować z hurtowniami refakturowanie specyfików, które w wyższych cenach pozostały im na półkach, ale nie było jasne, czy jest to legalne. Dlatego z prośbą o jasną interpretację wystąpiła Naczelna Rada Aptekarska. Prezes NRA prosił o udzielenie informacji, czy wystawienie faktury korygującej nie stanowi w takim wypadku naruszenia przepisów art. 8 oraz art. 49 ust. 3 ustawy o refundacji w zakresie uzyskiwania niedozwolonych korzyści. Departament polityki lekowej i farmacji resortu zdrowia wydał interpretację przepisów, zgodnie z którą możliwe jest wystawianie faktur korygujących w tych wyjątkowych sytuacjach bez narażania się podmiotów na sankcje wynikające z art. 50 ustawy o refundacji.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane