Pacjent ma prawo do dostępu do oryginału dokumentacji medycznej. Kolejny wyrok sądu

16.04.2016, 11:30
dokumenty

50 000 zł kary za nieudostępnienie dokumentacji medycznejźródło: ShutterStock

13 kwietnia br. zapadł kolejny wyrok potwierdzający stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta. We wczorajszym orzeczeniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę jednej z wielkopolskich przychodni na decyzję Rzecznika nakładającą na tę placówkę karę pieniężną w wysokości 50 000 zł. Kara finansowa została nałożona w związku ze stosowaniem przez przychodnię praktyk naruszające zbiorowe prawa pacjentów w zakresie prawa dostępu do dokumentacji medycznej.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Informacja prasowa
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Androx(2016-04-16 19:15) Zgłoś naruszenie 65

  Przychodnia to nie prywatny folwark. Dokumentacja nie jest własnością przychodni i dotyczy historii leczenia pacjenta. Na każdorazowe żądanie winna być okazana (udostępniona) pacjentowi. Poza tym, co nam po tym wyroku, jak karę zapłacimy My - podatnicy!!!

  Odpowiedz
 • AO(2016-04-21 12:50) Zgłoś naruszenie 32

  Dokumentacja jest własnością przychodni a nie pacjenta. Pacjent ma prawo ja jedynie ją wypożyczyć, przejrzeć, otrzymać jej ksero lub dostać ja na nośniku elektronicznym

  Odpowiedz
 • lekarz(2016-04-18 13:11) Zgłoś naruszenie 31

  Sąd delikatnie mówiąc pokręciło.... Jak przyjdzie NFZ na kontrolę leków na rp - chce tylko oryginał , a nie ma gwarancji że pacjent go odda - nie historii - jest kara finansowa , jak specjalistyka - to zabranie kontraktu kara podwójna ... Diaboliczna niespójność głupoty administracyjno-sądowej.

  Odpowiedz
 • Observer(2016-04-18 06:49) Zgłoś naruszenie 30

  Nie jest problemem okazanie czy udostępnienie dokumentacji. Natomiast wydanie oryginału dokumentacji tojuż inna bajka. Dotąd mogła być wydawana wyłącznie na wezwanie uprawnionych instytucji , pacjent mógł otrzymać kserokopię. Wyraźnie zmieniła się interpretacja bo uprawnionym podmiotem stała się też osoba fizyczna. Androx- ty nie zapłącisz kary z podatków ale prywatna placówka z wypracowannego zysku.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane