statystyki

Projekt MZ: Nieubezpieczony chory może leczyć się u lekarza rodzinnego bez opłat

autor: Aleksandra Kurowska07.04.2016, 07:31; Aktualizacja: 07.04.2016, 12:03
Druga ważna zmiana przywraca budżetowe finansowanie obowiązkowych szczepień ochronnych. ubezpieczenie zdrowotne

Druga ważna zmiana przywraca budżetowe finansowanie obowiązkowych szczepień ochronnych. ubezpieczenie zdrowotneźródło: ShutterStock

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł chce, by dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej mieli wszyscy – o planach ministra jako pierwszy informował DGP.

Teraz do konsultacji społecznych trafił projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 581 ze zm.). Odnosi się głównie do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz szczepień. Wprowadza zasadę, że jeśli chory nie jest ubezpieczony, to i tak może leczyć się u lekarza rodzinnego bez opłat. Dotychczas takie osoby deklarowały np., że są ubezpieczone, ale gdy okazywało się to nieprawdą, NFZ ściągał z nich koszty (o ile przekroczyły 100 zł).

Resort zdrowia sądzi, że dzięki zmianie przepisów więcej chorób będzie wykrywanych i leczonych na wcześniejszym etapie i w efekcie mniej osób będzie wymagać pomocy specjalisty czy pobytu w szpitalu (za ten NFZ nadal będzie od nieubezpieczonych ściągnąć koszty leczenia).


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane