statystyki

Projekt MZ: Nieubezpieczony chory może leczyć się u lekarza rodzinnego bez opłat

autor: Aleksandra Kurowska07.04.2016, 07:31; Aktualizacja: 07.04.2016, 12:03
Druga ważna zmiana przywraca budżetowe finansowanie obowiązkowych szczepień ochronnych. ubezpieczenie zdrowotne

Druga ważna zmiana przywraca budżetowe finansowanie obowiązkowych szczepień ochronnych. ubezpieczenie zdrowotneźródło: ShutterStock

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł chce, by dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej mieli wszyscy – o planach ministra jako pierwszy informował DGP.

Teraz do konsultacji społecznych trafił projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 581 ze zm.). Odnosi się głównie do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz szczepień. Wprowadza zasadę, że jeśli chory nie jest ubezpieczony, to i tak może leczyć się u lekarza rodzinnego bez opłat. Dotychczas takie osoby deklarowały np., że są ubezpieczone, ale gdy okazywało się to nieprawdą, NFZ ściągał z nich koszty (o ile przekroczyły 100 zł).

Resort zdrowia sądzi, że dzięki zmianie przepisów więcej chorób będzie wykrywanych i leczonych na wcześniejszym etapie i w efekcie mniej osób będzie wymagać pomocy specjalisty czy pobytu w szpitalu (za ten NFZ nadal będzie od nieubezpieczonych ściągnąć koszty leczenia).


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane