Obniżenie śmiertelności w społeczeństwie, ochrona dzieci i młodzieży oraz odpowiedzialna gospodarka lekowa – to główne wyzwania stojące obecnie przed ministrem zdrowia – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda, wręczają Katarzynie Sójce tekę szefa resortu zdrowia.

Prezydent powołał w czwartek Katarzynę Sójkę w skład Rady Ministrów na urząd ministra zdrowia. Zastąpi ona dotychczasowego szefa MZ Adama Niedzielskiego. Kierował on resortem od sierpnia 2020 r.

37-letnia Katarzyna Sójka jest lekarzem i posłanką PiS.

"Wielkim wyzwaniem, które stoi dziś przed panią minister jest dbanie o system ochrony zdrowia pod kątem obniżenia śmiertelności w naszym społeczeństwie, żeby ludzie dłużej żyli, żeby byli dłużej zdrowi" – powiedział prezydent Duda.

Jako drugie wyzwanie, wskazał ochronę dzieci i młodzieży.

"To także kwestia odpowiedzialnej gospodarki lekowej" – powiedział prezydent, zwracając uwagę, że "są różne próby wpływania na rynek, wpływania na funkcjonowanie ministerstwa, wpływania także na funkcjonowanie systemu prawnego w Polsce".

"Bardzo wielu lobbystów podejmuje różne próby docierania do osób piastujących najwyższe stanowiska państwowe. Trzeba się przed tym skutecznie chronić" – wskazał prezydent Duda. Zastrzegł, że przez ostatnie lata było to z dużą pieczołowitością realizowane przez ministra Adama Niedzielskiego.

"Trzeba to spokojnie kontynuować, choć wiadomo, że minister narażony jest na bardzo wiele ataków, bo to są bardzo zamożne środowiska, które nie szczędzą pieniędzy, aby także prowadzić wojnę medialną z tymi, którzy próbują ograniczać ich wpływy" – powiedział Duda.

Jak zaznaczył, "nie ma wątpliwości, że pani minister, jako zwykły lekarz, znakomicie te sprawy zna i rozumie, że jako lekarz rodzinny będzie właśnie na rodzinę w szczególnym stopniu wyczulona, a zwłaszcza na dzieci".

"Cieszę się także, że teka ministra zdrowia trafiła do osoby młodej z doświadczeniem, która rozumie wyzwania nowoczesnego systemu ochrony zdrowia i tego, czego on potrzebuje z punktu widzenia obywatela – zwykłego pacjenta u zwykłego lekarza. Wierzę, że podoła pani minister obowiązkom. Tego z całego serca życzę" – podsumował prezydent Duda. (PAP)

Autorki: Magdalena Gronek, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

mgw/ sdd/ joz/