statystyki

Ile zapłacimy za wizytę u lekarza za granicą z kartą EKUZ?

autor: Małgorzata Raczkowska13.01.2016, 18:30
Karta EKUZ nie uprawnia do bezpłatnego leczenia za granicą

Karta EKUZ nie uprawnia do bezpłatnego leczenia za granicąźródło: ShutterStock

Okres świąteczno-noworoczny spędziłem we Francji. Pech chciał, że wywróciłem się, jadąc na rowerze – opowiada pan Piotr. – Na początku zdawało się, że nic mi nie będzie, ale gdy noga zaczęła puchnąć, a głowa boleć, poszedłem do lekarza. Mimo że wybrałem takiego, który miał umowę z tamtejszą kasą chorych, musiałem zapłacić słono za wizytę, prześwietlenie, USG, potem za jakieś maści. Tak jak mi kazano, zaniosłem rachunki do ich kasy, ale zwrócono mi tylko nieco ponad połowę wydanych pieniędzy. Czy to w porządku? Zdawało mi się, że karta EKUZ uprawnia do bezpłatnego leczenia – zastanawia się pan Piotr. – Czy mogę ubiegać się o zwrot pozostałych kosztów w naszym NFZ – pyta.

Karta EKUZ nie uprawnia do bezpłatnego leczenia za granicą, ale do korzystania z opieki zdrowotnej w innym kraju unijnym na takich samych zasadach jak obywatele tego kraju. W większości państw członkowskich UE/EFTA, inaczej niż w Polsce, istnieje obowiązek opłacenia części kosztów świadczeń zdrowotnych jako współudział w kosztach leczenia. Kwoty te nie są zwracane przez NFZ.

System współpłacenia jest we Francji szczególnie skomplikowany i dość dotkliwy dla pacjenta, który musi najpierw opłacić pełne koszty udzielonych mu świadczeń, a następnie może ubiegać się o zwrot części pieniędzy w lokalnej kasie chorych – Caisse Primaire D’Assurance Maladie (CPAM).


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane