statystyki

To mit, że wyjeżdżają młodzi. Starsi lekarze też decydują się na emigrację

autor: Aleksandra Kurowska11.01.2016, 07:18; Aktualizacja: 11.01.2016, 08:08
Lekarz, zdrowie, szpital

Rok 2015 będzie drugim z kolei rokiem, gdy liczba lekarzy i stomatologów pobierających dokumenty do pracy za granicą przekroczy tysiąc.źródło: ShutterStock

To, że z Polski wyjeżdżają niemal wyłącznie młodzi medycy, to mit. Naczelna Izba Lekarska podała nowe zestawienie, z którego wynika, że wciąż tracimy specjalistów z dużym doświadczeniem. A głównym powodem migracji wcale nie są zarobki.

Spośród osób pobierających poświadczenie kwalifikacji, umożliwiające lekarzom pracę w krajach Unii, niemal jedną trzecią stanowią 30–40-latkowie, a ponad jedną piątą osoby w wieku 40–50 lat. Izba opracowała te dane teraz nie bez przyczyny. To reakcja na wystąpienie rzecznik praw pacjenta z grudnia 2015 r. Krystyna Kozłowska w liście do ministra zdrowia zaproponowała miesiąc temu powiązanie finansowania rezydentury dla medyków z obowiązkiem pracy w Polsce, a dokładniej w systemie ubezpieczeń zdrowotnych, czyli na kontrakcie z NFZ.

– Na pewno nie jest to remedium na emigrację – podkreśla Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Zwraca uwagę, że obecnie nie płace są głównym powodem wyjazdów. Pracownikom medycznym coraz bardziej doskwiera nadmierna biurokracja i przekraczanie dopuszczalnego czasu pracy.

Medycy uciekają za granicę

Medycy uciekają za granicę

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • BASIA(2018-01-20 18:34) Zgłoś naruszenie 35

    KAŻDY MOŻE WYJECHAĆ TAK.ALE LEKARZE NAJPIERW NIECH ZAPŁACĄ ZA SWOJE WYKSZTAŁCENIE.ODPOWIEDNIA UMOWA POWINNA TO REGULOWAĆ I PROBLEM ZAŁATWIONY.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • turpin(2018-01-08 18:18) Zgłoś naruszenie 10

    Tyle, ze owo pobranie zaswiadczenia (a innych hard data Izby lekarskie nie maja) nie jest równowazne z emigracja. Co wiecej, nie moze byc tez uznane za surogat danych o emigracji. Osobiscie znam wiecej lekarzy z mojej nader deficytowej specjalizacji, którzy pobrali, cos tam rozwazali, robili jakies wstepne kroki, ale dalej tyraja w Polsce, niz tych, którzy rzeczywiscie wyjechali na dluzej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane