statystyki

Mapy potrzeb zdrowotnych: Kosztowały dużo pracy, ale dane są niepewne

autor: Aleksandra Kurowska07.01.2016, 17:00
Zdrowie

Chorzy w pierwszej kolejności mają kłopoty z dostaniem się do specjalistów.źródło: ShutterStock

Z opóźnieniami, ale udało się opublikować pierwsze mapy potrzeb zdrowotnych, które mają wskazać, gdzie kierować pieniądze, by pacjenci byli leczeni szybciej i skuteczniej. Niestety, eksperci twierdzą, że mapy w obecnym kształcie niewiele zmienią. Tworząc je, posłużono się niepewnymi danymi.

Na razie gotowe są mapy potrzeb onkologicznych i kardiologicznych, które Ministerstwo Zdrowia przygotowało w ramach projektów finansowanych z UE. Kolejne – obejmujące wszystkie dziedziny medyczne – mają być w kwietniu. Wówczas każda duża inwestycja w służbie zdrowia (powyżej 3 mln zł w szpitalach i 2 mln zł w specjalistyce ambulatoryjnej) ma być oceniana przez wojewodę pod kątem celowości na podstawie tych dokumentów. Pozytywna ocena znacznie zwiększy szanse placówki na kontrakt z NFZ.

Tylko pod zakupy

– Po przejrzeniu dwóch gotowych map mamy wrażenie, że to nie są mapy potrzeb zdrowotnych pacjentów, lecz potrzeb szpitali. Mapy w kardiologii pokazują przede wszystkim nadmiar łóżek na oddziałach kardiochirurgii, a w onkologii wskazują na potrzeby zakupów drogiego sprzętu do radioterapii, choć ani tu, ani tam nie ma kolejek – wskazuje Ewa Borek, prezes Fundacji MY Pacjenci. Jej zdaniem resort, tworząc mapy, powinien skoncentrować się na obszarach, gdzie są problemy z dostępem do świadczeń.

Dodaje, że chorzy w pierwszej kolejności mają kłopoty z dostaniem się do specjalistów. A do tej kwestii mapy się nie odnoszą. – Na świecie opieka nad pacjentami przekierowywana jest ze szpitali do tańszej opieki ambulatoryjnej i POZ, tymczasem mapy zostały przygotowane tak, że przez najbliższe 15 lat będziemy się leczyć głównie w szpitalach – dodaje.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane