statystyki

Resort zdrowia ignoruje pacjentów. A przepisy są chaotyczne i niechlujne

autor: Klara Klinger07.01.2016, 07:49; Aktualizacja: 07.01.2016, 08:26
Lekarz, zdrowie, szpital

Głównym grzechem resortu jest jednak brak uzgadniania wprowadzanych zmian z pacjentami.źródło: ShutterStock

Chaotyczne, niechlujne, niespójne, nadmiernie zbiurokratyzowane, a także prowadzone bez konsultacji z chorymi – to niektóre z zarzutów pod adresem przepisów tworzonych przez ministerstwo.

Instytut Praw Pacjenta wziął pod lupę historię kilkudziesięciu rozporządzeń i projektów ustaw wydanych w zeszłym roku przez resort zdrowia. Wniosek z raportu, który powstał po kilkunastu miesiącach badań, jest jeden: ministerstwa nie interesuje, co chorzy mają do powiedzenia na temat regulacji. Mimo że to właśnie ich dotyczą wprowadzane zmiany, komentuje Rafał Świerzewski, jeden ze współautorów opracowania.

Autorzy „Monitoringu prac legislacyjnych i konsultacji społecznych w ochronie zdrowia” skupili się z jednej strony na praktycznym sprawdzaniu możliwości i efektywności partycypacji organizacji pozarządowych (działających w sektorze ochrony zdrowia) w procesie stanowienia prawa, a z drugiej na ocenie jakości i przejrzystości procesu tworzenia prawa przez ministra zdrowia. Jedno i drugie wypadło mizernie.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane