Obowiązek tworzenia takich map wynika z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Mapy mają przedstawiać trendy demograficzne i epidemiologiczne, obrazować istniejącą infrastrukturę w ochronie zdrowia i pokazywać przyszłe potrzeby. Mają umożliwić poprawę planowania na szczeblu centralnym i regionalnym – województw i powiatów.

Pierwotnie wskazywany czas na pełne przygotowanie postępowań w sprawie zawierania umów i zabezpieczenie dostępu do świadczeń z uwzględnieniem danych zawartych w mapach okazał się zbyt krótki. Stąd konieczność zmian.

Podpisana przez prezydenta ustawa umożliwia przedłużenie okresu obowiązywania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych w dniu wejścia w życie ustawy, tj. 1 stycznia 2016 r., nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2017 r.

Przedłużenie to ma następować za zgodą świadczeniodawcy, na wniosek dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

W przypadku umów na wykonywanie przez zespoły ratownictwa medycznego medycznych czynności ratunkowych, przedłużenie umów wymagać będzie ponadto uzyskania przez dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia zgody właściwego miejscowo wojewody.

Nowela wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r.