statystyki

Nowe taryfy od 2017 roku. Szpitalom psychiatrycznym i hospicjom grozi bankructwo?

autor: Beata Lisowska10.12.2015, 07:32; Aktualizacja: 10.12.2015, 08:24
60 - tyle nowych etatów powstało w ATOMiT ze względu na taryfikację świadczeń medycznych

60 - tyle nowych etatów powstało w ATOMiT ze względu na taryfikację świadczeń medycznychźródło: ShutterStock

Narodowy Fundusz Zdrowia nie skorzysta na razie z pracy, którą wykonała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Efekt? Placówkom psychiatrycznym i hospitacyjnym grozi bankructwo.

Od 1 stycznia 2015 r. to ta instytucja ustala, ile fundusz zdrowia powinien płacić placówkom za poszczególne procedury. Od dawna bowiem wiadomo, że niektóre ceny są zaniżone, a inne świadczenia wyraźnie przeszacowane. Na celowniku AOTMiT w pierwszej kolejności znalazły się psychiatria i hospicja, które są w finansowej zapaści, a na takie usługi jest duże zapotrzebowanie społeczne.

Rachunek kosztów

Choć nowe wyceny są gotowe, fundusz nie uwzględnił ich w propozycjach aneksów na 2016 r. NFZ powołuje się przy tym na art. 146 ust. 6 nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. poz. 1138). Zgodnie z nim do ustalenia warunków finansowych oraz kwoty zobowiązania Narodowy Fundusz Zdrowia na kolejny rok stosuje się taryfy opublikowane przez AOTM do 30 czerwca roku poprzedniego. Tymczasem obwieszczenie w sprawie nowych wycen w psychiatrii ukazało się 30 września, a w opiece paliatywnej i hospicyjnej dopiero 19 listopada br.

– W związku z powyższym zastosowanie taryfy świadczeń może nastąpić od 1 stycznia 2017 r. – podkreśla w rozmowie z DGP Sylwia Wądrzyk, rzeczniczka centrali NFZ.

40,7 mln zł taką kwotę fundusz zabezpieczył w swoim budżecie na taryfikację świadczeń medycznych

Jednak wspomniany przepis wchodzi w życie dopiero 1 stycznia 2016 r. Zdecydował więc rachunek kosztów. Wprowadzenie nowych taryf kosztowałoby NFZ zbyt dużo – w psychiatrii ok. 444 mln zł, a w opiece hospicyjnej – ok. 228 mln zł. Zgodnie z propozycją AOTMiT deficytowe obecnie oddziały psychiatryczne miały mieć podwyższoną (do 216 zł wobec obecnej 150–180 zł) i ujednoliconą w skali kraju stawkę dobową za leczenie pacjenta.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane