statystyki

Ustawa obowiązuje: Walka z otyłością będzie skuteczniejsza

autor: Beata Lisowska03.12.2015, 07:36; Aktualizacja: 03.12.2015, 07:42
40 mln zł zostanie przeznaczona na profilaktykę nadwagi i otyłości.

40 mln zł zostanie przeznaczona na profilaktykę nadwagi i otyłości.źródło: ShutterStock

Zapobieganie chorobom i promowanie zdrowego stylu życia ma być bardziej efektywne. Zapewnić ma to ustawa o zdrowiu publicznym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1916), która wchodzi dziś w życie.

Akt ten pozwoli skoordynować wszystkie działania na rzecz poprawy zdrowia społeczeństwa prowadzone przez samorządy oraz instytucje publiczne. Obecnie realizują one około 3 tys. programów zdrowotnych, ale ich skuteczność nie jest wielka. Od stycznia przyszłego roku ma natomiast na podstawie tej regulacji ruszyć Narodowy Program Zdrowia (NPZ) na lata 2016–2020. Nowością jest to, że na jego realizację będzie wydzielona co roku określona pula pieniędzy z budżetu państwa. Na 2016 r. na ten cel jest w nim zarezerwowane 140 mln zł.

Zgodnie z projektem NPZ znaczna część z tej kwoty, bo 40 mln zł, zostanie przeznaczona na profilaktykę nadwagi i otyłości. To ma być priorytet rządu na kolejne lata. Do 2025 r. ma zostać zatrzymany wzrost otyłości w polskim społeczeństwie. Do 2020 r. zaś o 2 proc. ma się zmniejszyć odsetek palących, a o 10 proc. liczba osób pijących szkodliwie alkohol.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane