statystyki

Jak i kiedy wybrać swojego lekarza

autor: Beata Lisowska15.10.2015, 18:00
Czy pacjent sam wskaże specjalistę?

Czy pacjent sam wskaże specjalistę?źródło: ShutterStock

Możemy leczyć się w dowolnym szpitalu na terenie całego kraju. Ale o wyborze specjalisty, który nas zoperuje, zdecyduje lecznica.

Czy w służbie zdrowia obowiązuje rejonizacja

Niedawno przeprowadziłam się do innego miasta i muszę na nowo wybrać lekarza rodzinnego. Czy muszę się zapisać do przychodni najbliższej miejsca zamieszkania, czy też mogę wybrać inną?

NIE

Każda osoba, która ma ubezpieczenie zdrowotne, ma prawo wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Przy czym nie obowiązuje rejonizacja, co oznacza, że niekoniecznie musimy zdecydować się na leczenie w placówce najbliższej miejsca zamieszkania. Można wybrać inną, np. położoną w pobliżu miejsca pracy lub przedszkola, do którego uczęszcza dziecko. Nie ma też obowiązku zapisywania całej rodziny do tej samej osoby udzielającej świadczeń. Ważne jest, aby sprawdzić, czy przychodnia lub gabinet lekarza rodzinnego ma podpisaną umowę z NFZ na świadczenie usług podstawowej opieki zdrowotnej. Można to ustalić w samej placówce lub dzwoniąc do odpowiedniego oddziału wojewódzkiego NFZ. Nie ma znaczenia, czy przychodnia jest prywatna, czy publiczna, bo jeśli ma kontrakt z NFZ, ma obowiązek świadczyć usługi za darmo. Przy wyborze warto także zwrócić uwagę na dodatkowe usługi świadczone przez lekarza, takie jak domowe wizyty lub profilaktyczne programy zdrowotne finansowane przez NFZ albo badania wykonywane na miejscu. Ważne jest także wyposażenie placówki. Przed zapisem ustalmy również, czy lekarz lub przychodnia mają podpisaną umowę z inną placówką na wykonywanie badań diagnostycznych, a także gdzie znajduje się najbliższy punkt nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.

Podstawa prawna

Art. 55 ust. 2a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 581 ze zm.).

Czy lekarz ma ustalony limit pacjentów

Chciałam zapisać się do lekarza rodzinnego, którego bardzo chwali moja sąsiadka. Jednak przychodnia, w której jest zatrudniony, odmówiła mi zapisu, tłumacząc, że ma już zbyt dużo pacjentów, i nakłoniła do wyboru innego medyka rodzinnego. Czy miała prawo tak postąpić?

TAK

Przychodnia POZ nie może odmówić zapisania się na listę podopiecznych danego lekarza ze względu na wiek, płeć ani stan zdrowia pacjenta. Jedyny dopuszczalny powód odmowy to przekroczenie limitu podopiecznych przypadających na jedną osobę udzielającą świadczeń zdrowotnych. Gdy do lekarza jest zapisanych zbyt wielu chorych, trudności z uzyskaniem pomocy medycznej może mieć każdy z nich. Zalecana przez NFZ maksymalna liczba pacjentów przypadających na jednego lekarza POZ to 2750. Po jej przekroczeniu przychodnia ma prawo zaproponować pacjentowi zapisanie się do innego lekarza lub odesłać do innej placówki.

Podstawa prawna

Art. 55 ust. 2a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 581 ze zm.).


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane