Radiolodzy jednak muszą dłużej pracować

autor: Beata Lisowska30.09.2015, 07:31; Aktualizacja: 30.09.2015, 08:26

Ustawa o działalności leczniczej, która wydłużyła czas pracy techników elektroradiologii, jest zgodna z konstytucją. Tak uznał wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Do 1 lipca 2014 r. dobowy wymiar pracy dla techników elektroradiologii wynosił 5 godzin. Art. 93 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej z 2011 r. (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 618 ze zm.) zrównał ich czas pracy ze wszystkimi pozostałymi pracownikami medycznymi. Ustawa przyznała im jednocześnie trzyletni okres przejściowy. Tym samym od ponad roku czas pracy tej grupy zawodowej wynosi 7 godz. 35 minut. Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii (OZZTME) w skardze złożonej do TK dowodził, że tak istotne wydłużenie normy czasu pracy jest niezgodne z konstytucyjną zasadą demokratycznego państwa prawnego. Ponadto wskazał, że art. 93 ust. 1 i 94 ust. 1 naruszają konstytucyjne zasady: ochrony praw słusznie nabytych, zaufania obywateli do państwa oraz konstytucyjną gwarancję prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

W ocenie TK zarzuty wnioskodawców nie są zasadne. Choć sędziowie zgodzili się z tym, że przedłużenie czasu pracy radiologów – zwłaszcza bez stosownej rekompensaty – stanowi niekorzystną zmianę ich sytuacji zawodowej, to podkreślili, że nie jest to jednak jednoznaczne z naruszeniem praw słusznie nabytych.

– Nie istnieje konstytucyjne prawo do skróconej normy czasu pracy – stwierdziła Małgorzata Pyziak-Szafnicka, sędzia sprawozdawca.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane