statystyki

E-zdrowie na szybkiej ścieżce legislacyjnej. Dzięki groźbie utraty funduszy unijnych

autor: Beata Lisowska28.09.2015, 07:06; Aktualizacja: 28.09.2015, 09:03
Posłowie przegłosowali również ustawę o finansowaniu niektórych świadczeń zdrowotnych w latach 2015–2018.

Posłowie przegłosowali również ustawę o finansowaniu niektórych świadczeń zdrowotnych w latach 2015–2018.źródło: ShutterStock

Posłowie zdążyli z uchwaleniem najważniejszych ustaw dla służby zdrowia. Na przedostatnim posiedzeniu obecnej kadencji parlamentu rzutem na taśmę udało im się przyjąć m.in. nowelę ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Istniały obawy, czy Sejm ją zdąży rozpatrzyć ze względu na jej obszerność. Bez niej jednak nie byłoby zaś podstaw do uruchomienia e-recepty, e-skierowania, e-zlecenia, a także internetowego konta pacjenta, czyli kluczowych projektów dla e-zdrowia realizowanych za pieniądze z Brukseli. Gdyby nie było podstawy prawnej do ich wdrożenia, w grę wchodziłaby utrata ponad 712 mln zł ze środków unijnych.

Ostatecznie przyjęta w piątek ustawa przewiduje, że e-recepty, e-skierowania i e-zlecenia lekarskie będą obligatoryjne od 2018 r., a do tego czasu lekarze będą mogli posługiwać się zarówno papierowymi, jak i elektronicznymi dokumentami.

Ostateczny kształt ustawy budzi jednak zastrzeżenia lekarzy. Podczas prac nad nią zrezygnowano bowiem z wprowadzenia elektronicznej karty ubezpieczenia zdrowotnego (KUZ) oraz karty specjalisty medycznego (KSM), które miały służyć do identyfikacji pacjentów oraz personelu medycznego. KSM miała dodatkowo pełnić funkcję podpisu elektronicznego lekarza. Jednak rząd wycofał się z tego pomysłu, bo planuje elektroniczne dowody osobiste, które będą pełnić jednocześnie funkcję KUZ.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane