W opinii NSZZ Solidarność przepis ten w obecnym brzmieniu narusza zasadę równości związków zawodowych określoną w art.1 ust 3. ustawy o związkach zawodowych, która nakazuje jednakowe traktowanie wszystkich związków przez organy państwowe, samorządu terytorialnego i pracodawców. „W szczególności rażące jest wyłączanie związków, które działając u danego pracodawcy, zrzeszają pielęgniarki i położne, lecz obok tych grup pracowniczych zrzeszają także osoby z pozostałych kategorii personelu placówek zdrowia” – wskazano w zawiadomieniu.
"Solidarność" uznała, że naruszenie zasady równości wszystkich związków zawodowych wyczerpuje znamiona przestępstwa określonego w art. 35 ust 1 pkt 2 ustawy o związkach zawodowych. W myśl tego przepisu, kto w związku z zajmowanym stanowiskiem lub pełnioną funkcją utrudnia wykonywanie działalności związkowej prowadzonej zgodnie z przepisami ustawy, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Zdaniem NSZZ Solidarność, czynu zabronionego w opisanej postaci może dopuścić się również osoba pełniąca funkcję ministra zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia wskazało, że zgodnie z przepisami ustawy o związkach zawodowych organy państwowe, samorządu terytorialnego i pracodawcy mają obowiązek traktować jednakowo wszystkie związki zawodowe. MZ podkreśla jednak, że zgodnie z ustalonym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego zasada równości polega na tym, że równo powinny być traktowane "wszystkie podmioty prawa charakteryzujące się daną cechą istotną w równym stopniu". Zasada równości zakłada więc odmienne traktowanie tych podmiotów prawa, które nie posiadają wspólnej cechy istotnej.
W ocenie ministerstwa wyszczególnienie związków zawodowych pielęgniarek i położnych zrzeszających wyłącznie pielęgniarki i położne u danego świadczeniodawcy jest jak najbardziej uzasadnione.
Resort przekonuje, że przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia nie naruszają uregulowań zawartych w ustawie o związkach zawodowych, ponieważ uprawnienia związków zawodowych nie zostają w żaden sposób ograniczone i mogą być realizowane na jej podstawie.
MZ, niezależnie od tego stanowiska, wskazuje, że projekt rozporządzenia podlegał konsultacjom publicznym z partnerami społecznymi i został przesłany bezpośrednio do konsultacji do 190 podmiotów, w tym do „Solidarności”.
Rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej minister Marian Zembala podpisał 8 września, opublikowano je w Dzienniku Ustaw 15 września.