statystyki

Szpitale zyskają rok na dostosowanie się do wyśrubowanych wymogów

autor: Beata Lisowska12.08.2015, 07:22; Aktualizacja: 12.08.2015, 09:23
W Polsce są 943 szpitale

W Polsce są 943 szpitaleźródło: ShutterStock

Wielu dyrektorów szpitali może odetchnąć z ulgą. Do laski marszałkowskiej został wniesiony poselski projekt ustawy, który opóźnia o rok wejście w życie obowiązku spełnienia przez nich wymogów opisanych w rozporządzeniu ministra zdrowia z 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz.U. z 2012 r. poz. 739).

Akt ten zobligował szpitale do zapewnienia pacjentom warunków leczenia zgodnych z unijnymi standardami. Przepisy przewidują m.in., że chorzy przebywający w placówkach medycznych powinni mieć dostęp do światła dziennego, a między łóżkami muszą być zachowane odpowiednie odstępy. Zgodnie z obecnym stanem prawnym szpitale mają czas na przeprowadzenie niezbędnych remontów do końca 2016 r., przy czym już wiadomo, że nie wszystkie zdążą je wykonać. Związek Powiatów Polskich szacuje, że z tego powodu na koniec 2016 r. problemy może mieć co trzecia placówka podlegająca staroście, a w przypadku co dziesiątej mogą być one bardzo poważne. Szpitalom, które nie spełnią wymogów, grozi likwidacja.

Dlatego grupa posłów Platformy Obywatelskiej chce po raz kolejny wydłużyć okres przejściowy na zrealizowanie tego obowiązku. Placówki medyczne miałyby na to czas do 31 grudnia 2017 r. Zmiana znalazła się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane