statystyki

Dodatkowe polisy za leczenie w szpitalach nadal dobrowolne

autor: Beata Lisowska07.08.2015, 07:24; Aktualizacja: 07.08.2015, 08:48

Resort zdrowia przygotował nowe przepisy, dzięki którym jeszcze przez rok ubezpieczenia od zdarzeń medycznych nie będą obowiązkowe. Chodzi o polisy, z których miały być wypłacane zadośćuczynienia i odszkodowania pacjentom poszkodowanym podczas leczenia w szpitalach.

Orzeczenia o zaistnieniu szkody na zdrowiu wydają im specjalne komisje działające od 2012 r. przy wojewodach. Komisja nie ma jednak wpływu na ustalenie wysokości rekompensaty przyznawanej poszkodowanemu, ponieważ jej propozycję przedstawia szpital lub jego ubezpieczyciel. W praktyce są to kwoty daleko odbiegające od oczekiwań pacjentów, którzy muszą dochodzić swoich racji przed sądem. Powód? Większość szpitali nie ma wykupionego dodatkowego ubezpieczenia od zdarzeń medycznych, a z obowiązkowego OC takich roszczeń nie można pokryć.

Polisa miała być dla nich obowiązkowa już od 1 stycznia 2014 r., ale posłowie na żądanie szpitali znowelizowali ustawę o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 618), wydłużając okres przejściowy na wprowadzenie tego obowiązku do końca 2015 r. Placówki domagały się tego, bo nie stać ich na dodatkowe ubezpieczenia, na które musiałyby wydawać po kilkaset tysięcy złotych rocznie.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane