statystyki

Szpitale i przychodnie bez zaległych dopłat do pensji

autor: Michalina Topolewska11.05.2015, 07:33; Aktualizacja: 11.05.2015, 08:38

Sądy podejmowały sprzeczne wyroki w sprawie możliwości uzyskiwania dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (SPZOZ). Jednak tegoroczne orzeczenia pokazują, że ugruntowała się niekorzystna dla placówek medycznych linia interpretacji przepisów.

Potwierdzają to rozstrzygnięcia zapadające w ostatnio rozpatrywanych przez Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) skargach kasacyjnych. Wśród nich są dwie dotyczące miejskiej przychodni. Jednostka odwoływała się do WSA w Warszawie od negatywnych decyzji ministra pracy i polityki społecznej, po tym, gdy Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) odmówił jej dopłat do wynagrodzeń za okres od czerwca do sierpnia 2012 r. oraz za wrzesień tego samego roku. Pierwszą ze skarg do NSA złożył sam podmiot leczniczy, ponieważ WSA podtrzymał to rozstrzygnięcie (wyrok z 2 października 2013 r., sygn. akt V SA/Wa 1189/13). Druga została złożona przez ministra pracy, ponieważ sąd uchylił jego decyzję (wyrok z 2 kwietnia 2014 r., sygn. akt V SA/Wa 2446/14).

Spór w obydwu sprawach dotyczył interpretacji art. 26b ust. 7 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.). Zgodnie z nim dofinansowanie nie przysługuje do wynagrodzenia pracownika z uszczerbkiem na zdrowiu w części finansowanej ze środków publicznych. Na podstawie tego artykułu i przepisów ustawy o finansach publicznych PFRON odmawiał wsparcia SPZOZ. Argumentował, że są one jednostkami sektora finansów publicznych, a pieniądze przekazywane im przez NFZ są środkami publicznymi. Przychodnia wskazywała, że wynagrodzenia niepełnosprawnych pracowników są finansowane z innych uzyskiwanych przez nią dochodów w ramach prowadzonej działalności.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane